Leszek Miller przyznał, że jego partia apelowała o skrócenie kadencji władz samorządowych. Zaznaczył jednak, że już pojawiły się wątpliwości w tej sprawie, które mogą wpłynąć na zmianę zdania SLD. Miller zaznaczył, że najważniejsze jest zdanie konstytucjonalistów i to ich opinie będą miały ostateczny wpływ na działania Sojuszu. 

Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej chce zmian w ordynacji wyborczej. Swoje propozycje przedstawił prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Spotkanie obu polityków odbyło się w Belwederze. Leszek Miller powiedział po spotkaniu, że zmiany w polskim systemie są konieczne. Wymienił też najważniejsze propozycje, wśród których jest standaryzacja lokali i urn wyborczych. Chce też zmienić system liczenia głosów. Według propozycji SLD także karty wyborcze miałyby przejść proces standaryzacji. 

Wcześniej prezydent Bronisław Komorowski konsultował się w sprawie zmian w ordynacji wyborczej z prezesami sądów. Zaapelował też, by wszystkie partie polityczne przedstawiły swoje propozycje dotyczące tych kwestii.