Potrzebę dowiezienia na wybory przez strażników można zgłosić w dniu wyborów, dzwoniąc na specjalny numer telefonu 22 598 69 29. Do dyspozycji potrzebujących jest kilka załóg strażników, którzy w umówionym czasie przyjadą po wyborcę, zawiozą go na głosowanie, a następnie odwiozą do domu.

Dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim przygotowano transport specjalistyczny. Zgłoszenia chęci skorzystania z niego przyjmowano do sobotniego popołudnia. Ułatwienia w transporcie potrzebujących do lokali wyborczych mogą być różne w każdym samorządzie lokalnym. Prawo tej kwestii nie reguluje. Decyzja o zapewnieniu transportu specjalistycznego i pomocy straży miejskiej w Warszawie była inicjatywą urzędu miasta.

"O tym, czy dana gmina taki transport oferuje, decyduje w dużej mierze jej budżet - wyjaśnia zastępca urzędnika wyborczego w Warszawie Łukasz Pardyka i dodaje, że należy sprawdzać na stronach internetowych samorządów, czy bezpłatny transport na wybory jest oferowany.

W ostatnich wyborach do europarlamentu z bezpłatnego transportu do lokali wyborczych w Warszawie skorzystało kilkadziesiąt osób poruszających się na wózkach.