Polacy krytycznie o najważniejszych instytucjach państwa. Według lipcowego badania CBOS, w oczach większości obywateli aprobaty nie znajduje ani władza ustawodawcza, ani sądownicza. Obraz ratuje prezydent, choć traci poparcie. Sondaż nie uwzględnia oceny rządu.

Złe zdanie o Sejmie ma 65 procent społeczeństwa - to wzrost o 5 punktów procentowych w ciągu miesiąca. Dobre - 19 procent - tu z kolei spadek o 4 punkty procentowe.
Nieco mniej krytycznie Polacy widzą działalność sądów i prokuratury. Wykonywanie obowiązków przez sędziów dobrze ocenianie jest przez 28 procent społeczeństwa. Źle - przed 42 procent. Podobnie prokuratorzy. Tu 26 procent jest zadowolonych z ich pracy, niezadowolonych jest 39 procent.

Prezydent utrzymuje wysokie wyniki aprobaty społecznej, ale od czerwca traci. Dobrze jego pracę oceniało w badaniu 69 procent osób - o 6 punktów procentowych mniej niż miesiąc temu. Źle - 18 procent - wzrost o 3 punktów procentowych. Największe straty wizerunkowe - ale w porównaniu z marcem - zanotował NBP. Dobrze działania banku centralnego ocenia 43 procent pytanych - o 16 punktów procentowych mniej niż w ostatnim badaniu.

Najwięcej negatywnych ocen Sejm i prezydent zbierają u wyborców Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. 95 procent wyborców tej partii nie było zadowolonych z działalności Sejmu. Najlepsze opinie o tych instytucjach utrzymują się w elektoracie PO i SLD. Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 lipca 2014 roku na próbie liczącej 943 osoby.