statystyki

Po co Polakom jest niepodległe państwo?

autor: Andrzej Krajewski30.05.2014, 16:00
Pałac Prezydencki

Pałac Prezydenckiźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWAS

To, z czym się kojarzy Polakom suwerenność ojczyzny, przypomina dziecięce wyobrażenia o świecie. Zaś nasze media oraz elity jedynie pogłębiają ten stan rzeczy

Po co Polakom niepodległe państwo? Ano po to, żeby ginąć za nie masowo w możliwie najbardziej makabryczny sposób. Skojarzenie to przychodzi w sposób nieunikniony wraz z kolejnym świętowaniem najistotniejszych w historii Rzeczypospolitej rocznic. Stereotyp ów umacnia się dodatkowo, gdy zaczyna dziać się coś ważnego. Kiedy Rosja przystąpiła do anektowania Krymu, budząc Polaków ze snu o na zawsze bezpiecznej Europie, natychmiast jedna z telewizji informacyjnych zorganizowała sondaż, pytając ludzi, czy gotowi są oddać życie za ojczyznę. Aż żal brał, że nie dodano w ankiecie opcji pośredniej, np.: „Jeśli chodzi o zgon za ojczyznę – to niekoniecznie, bo mam dzieci na utrzymaniu. Natomiast urwanie nogi z powodu wybuchu pocisku artyleryjskiego biorę w ciemno”.

Na szczęście obchody upłynięcia 4 czerwca ćwierćwiecza od częściowo wolnych wyborów, które kończyły żywot PRL, nie mają szansy kojarzyć się z żadną efektowną masakrą. A to daje rzadką okazję, by próbować przybliżyć obywatelom, do czego właściwie jest potrzebne własne państwo. Odrzucając mity i romantyczne wyobrażenia na rzecz rzetelnego rachunku korzyści oraz strat.

Pokonany zawsze przepłaci


Pozostało jeszcze 93% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (3)

 • Krajewski(2014-05-31 11:24) Zgłoś naruszenie 00

  A czy tobie twoje państwo Israel jest potrzebne?

  Odpowiedz
 • Podtrzymuję, że....(2014-05-30 17:28) Zgłoś naruszenie 00

  ...artykuł nie zasługuje na publikację w całości, ze względu na swą mizerotę. Okazuje się, że nie 88% artykułu, 92% jego treści nie nadaje się do jawnej publikacji.

  Odpowiedz
 • Cuno(2014-08-08 13:10) Zgłoś naruszenie 00

  Cały problem leży w tym, że w Polsce od 1945 roku nie uczy się historii tylko mity historyczne. A to wydaje zatrute owoce. Dlatego są takie wpisy jak 1 i 2. Ci ludzie po przeczytaniu artykułu są sfrustrowani i dlatego obrzucają autora kalumniami i piszą brednie bo wiedzą tyle na temat Polski co im podaje propaganda.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie