Prawicowy dziennik "Jerusalem Post" pisze, że walka papieża Franciszka o ubogich i uciśnionych musi budzić szacunek. Komentator gazety podkreśla jednak, że modlitwa przed izraelskim murem była trywializacją Holokaustu, bo papież zatrzymał się przed fragmentem muru z napisem o warszawskim getcie. Szmulej Boteach, autor komentarza przekonuje, że sytuacji Palestyńczyków nie można porównywać z Holokaustem, bo mur został wzniesiony, by chronić Izrael przed zamachami.

Komentator wypomina też papieżowi zachowanie Piusa XII, który w czasie II wojny światowej przemilczał zagładę Żydów i pisze, że Franciszek powinien był wyciągnąć wnioski z błędów poprzednika. "Mógł wybrać inne miejsce do modlitwy" - podsumowuje.

Z kolei, lewicowy „Haaretz” cytuje opinię prawicowego ministra turystyki Uzi Landaua, który nazywa przystanek przed murem "błędem". Równocześnie jednak gazeta przytacza opinie ekspertów, którzy są zadowoleni z przemówienia papieża w instytucie Yad Vaszem. Komentatorzy chwalą Franciszka za to, że w wystąpieniu skupił się nie na przepraszaniu, ale na wyciąganiu lekcji na przyszłość.