Prezydent Komorowski mówił w Łazienkach Królewskich, że to idealne miejsce do świętowania tak ważnej dla współczesnego państwa rocznicy. Przypomniał, że park założył król Stanisław August Poniatowski i tu próbowano uruchomić proces modernizacji Polski w XVIII wieku, między innymi poprzez uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Z kolei były prezydent Lech Wałęsa przypomniał, że na początku drogi do wolności, jeszcze jako przywódca Solidarności, zastanawiał się, jaką drogę wybrać dla kraju.

Aleksander Kwaśniewski mówił natomiast, że 25 lat temu - gdy wybraliśmy pokojowe przemiany ustrojowe - wybraliśmy też drogę do europejskiej rodziny, do której dołączyliśmy dekadę temu. Przypomniał, że nad wejściem Polski do UE pracowały kolejne rządy.

Wszyscy prezydenci mówili też, że 89 procent społeczeństwa, które jest zadowolone z naszej obecności w UE, to powód do dumy, ale także duża odpowiedzialność na najbliższą przyszłość.

Jedną z atrakcji Pikniku Europejskiego było sadzenie Dębu Wolności. Sadzonka ma 25 lat, a więc - jak mówił prezydent - tyle, ile ma nasza wolność. Bronisław Komorowski posadził dąb razem z żoną, szefem Lasów Państwowych oraz byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Drzewo zasadzono na Łące Polskiej przy Nowej Oranżerii. To okazały egzemplarz, prezent od Lasów Państwowych.

W pikniku uczestniczyli też przedstawiciele młodego pokolenia - 25-latek urodzony 4 czerwca 1989 roku oraz dziewczynki urodzone 1 maja 2004.

Prezydent zachęcał zebranych do radosnego świętowania obu rocznic - 10-tej obecności w Unii oraz 25-tej częściowo wolnych wyborów. Namawiał też do wzięcia udziału w wyborach europejskich, które odbędą się 25 maja. Dąb sadziła też 10-letnia Julia Borowska ze Szczecina. Wyraźnie przejęta i nieco stremowana, ale przyznała, że nie spodziewała się takich urodzin. Obecny w Łazienkach 25-letni Przemysław Kucharski nie przypuszczał, że w takich okolicznościach przyjdzie mu obchodzić urodziny. Mówi, że data urodzin - 4 czerwca - zobowiązuje. Zapowiedział, że nigdy nie zamierza uchylać się od uczestnictwa w wyborach

Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich zakończy się spektaklem muzycznym w wykonaniu Teatru Chorea o godzinie 19.00 w Amfiteatrze. Do Łazienek warto wybrać się przez cały długi weekend. Wstęp do wszystkich obiektów - Pałacu na Wyspie, Starej Pomarańczarni, Pałacu Myślewickiego, Teatru Stanisławowskiego, Białego Domku - będzie bezpłatny.