Na nagraniu słychać, jak Janusz Palikot mówił, że spotkanie premiera z matkami niepełnosprawnych dzieci protestującymi w Sejmie było "nieprawdopodobną szansą do zrobienia całej kampanii do Parlamentu Europejskiego, albo zrobienia kariery w polskiej polityce".

Lider Twojego Ruchu mówił podczas spotkania z działaczami swojej partii, że należy wykorzystywać takie sytuacje jako szanse na zwiększenie poparcia społecznego. Na nagraniu Palikot poucza swoich kolegów, jak robi się karierę w polskiej polityce. Mówi, że najpierw trzeba wzbudzić zaufanie, realnie pomóc, a potem w naturalny sposób zostać negocjatorem danej grupy osób.

Hartman: wypowiedź Palikota była zmanipulowana

Tymczasem Jan Hartman, szef Krajowej Rady Politycznej Twojego Ruchu, wystosował oświadczenie w związku z wypowiedzią Palikota. Twierdzi w nim, że całość nagrania ukazała się na sejmowej stronie na prośbę Twojego Ruchu. Z kolei fragment, który wykorzystały media, jest, jego zdaniem, spreparowaną "wrzutką i manipulacją".

Jednocześnie prof. Hartman wyjaśnia, że Janusz Palikot miał na myśli co innego niż mu przypisano. Jak podkreśla, wygłosił on krytyczną opinię o działaniach kilkorga polityków Twojego Ruchu, wskazując, że kariera polityka polega na tym, że udziela on realnej pomocy ludziom, by dzięki temu zbudować kapitał polityczny. Hartman jest zdania, że wypowiedź Palikota nie była cyniczna. Dodaje, że on, jako etyk, podziela myśl Palikota o tym, że kariera polityka powinna być budowana na zdobywaniu zaufania i udzielaniu realnej pomocy ludziom.