Relacja z Krymu i z Ukrainy

2014-03-02 09:03:35
Kanada odwołała swojego ambasadora z Moskwy na konsultacje - poinformował kanadyjski premier Stephen Harper. Ma to związek z napiętą sytuacją na Ukrainie. Poinformowano też, że Kanada zawiesiła przygotowania do uczestnictwa w szczycie najbardziej wpływowych państw świata - G-8 - w Soczi. Wcześniej na taki krok zdecydowały się Stany Zjednoczone.
2014-03-02 09:03:53
W związku z napiętą sytuacją na Krymie i innych częściach kraju na Ukrainie może zostać wprowadzony stan wyjątkowy, a nawet wojenny. W tej sprawie o godzinie 9 czasu polskiego zbierze się dziś Rada Najwyższa.
2014-03-02 09:04:06
Premier Australii Tony Abbott wezwał władze Federacji Rosyjskiej do wycofania się z planów interwencji na Ukrainie.
2014-03-02 09:04:18
Wielka Brytania aktywnie uczestniczy w wysiłkach międzynarodowych w celu rozładowania kryzysu ukraińskiego. Z inicjatywy Londynu zwołano w sobotę w Nowym Jorku posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, po którym brytyjski ambasador Mark Lyall Grant wyliczał inicjatywy swego rządu : "nasz premier kontaktował się z prezydentem Putinem, minister spraw zagranicznych z ministrem Ławrowem i tymczasowym prezydentem Ukrainy. Uda się też w niedzielę do Kijowa."
2014-03-02 09:05:02
Rosja ma prawo do obrony Rosjan mieszkających na Ukrainie. Takie oświadczenie przekazał szef rosyjskiego rządu premierowi Ukrainy. Dmitrij Miedwiediew i Arsenij Jaceniuk przeprowadzili krótką rozmowę telefoniczną - poinformowały służby prasowe rosyjskiego rządu. Z lakonicznego komunikatu opublikowanego przez Moskwę wynika, że Miedwiediew ostrzegł Jaceniuka przed dalszą eskalacją napięcia na Ukrainie. Szefa rosyjskiego rządu niepokoi los Rosjan i rosyjskojęzycznej ludności Krymu, a także bezpieczeństwo Floty Czarnomorskiej stacjonującej na Krymie.
2014-03-02 09:05:34
Kościoły i organizacje religijne na Ukrainie apelują do Zachodu o solidarność i powstrzymanie agresji Rosji. Wzywają też do modlitwy za ich kraj i naród ukraiński. W specjalnym oświadczeniu zwierzchnicy ukraińskiej Cerkwi, kościoła greckokatolickiego, zborów ewangelickich i naczelny rabin napisali, że "podkopywanie pokoju i stabilizacji" w ich kraju zagraża całemu systemowi światowego bezpieczeństwa. - Dlatego powinny być użyte wszelkie dostępne środki, by powstrzymać wybuch wojny na Ukrainie - czytamy w apelu. Przywódcy religijni wzywają też władze Rosji, by opamiętały się, zaprzestały agresji wobec Ukrainy i wycofały z jej terytorium swe wojska.
2014-03-02 09:05:53
Gubernator rosyjskiego obwodu biełogorodzkiego Jewgienij Sawczenko poinformował, że "zbrojne grupy podjęły próbę odcięcia drogi prowadzącej z Moskwy na Krym". Obwód biełogorodzki to jeden z pięciu obwodów Federacji Rosyjskiej położonych przy granicy z Ukrainą.
2014-03-02 09:08:17
Ostatniej nocy do kilku jednostek ukraińskiej armii weszli żołnierze rosyjscy. Przekonywali przybywających w jednostkach wojskowych ukraińskich, by albo oddali broń, albo podporządkowali się "prawowitej władzy". Do takich wydarzeń doszło w Sewastopolu i Sudaku. Początkowo Rosjanie ograniczyli się jedynie do patrolowania terenu jednostek. Następnie zażądali od ukraińskich wojskowych zdania broni oraz zmagazynowanej amunicji. Po negocjacjach zaczęli wywozić przekazaną broń oraz amunicję z terenu jednostki Rosjanom nie udało się za to rozbroić dwóch jednostek stacjonujących w Pieriewalnym i Teodozji. Większość jednostek i ośrodków dowodzenia ukraińskiej armii na Krymie jest obecnie zablokowanych przez żołnierzy rosyjskich.
2014-03-02 09:09:17
2014-03-02 09:10:02
Większość jednostek i ośrodków dowodzenia ukraińskiej armii na Krymie jest obecnie zablokowanych przez żołnierzy rosyjskich. Poza tym wojska rosyjskie w dalszym ciągu kontrolują kilka istotnych z punktu widzenia strategicznego miejsc na Krymie. Między innymi przeprawę promową w Cieśninie Kerczeńskiej łączącą Krym z Rosją, a także drogi wiodące na Krym od północy. Oprócz lotnisk w Sewastopolu i Symferopolu pod kontrolę Rosjan weszło też lotnisko w Dżankoj, na północy półwyspu, oraz ośrodek kontroli przestrzeni powietrznej nad Krymem.
2014-03-02 09:17:54
Jarosław Kaczyński weźmie udział w dzisiejszym spotkaniu u premiera w sprawie Ukrainy i jutrzejszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Poinformował o tym w TVN24 rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman.
2014-03-02 09:18:34
2014-03-02 09:20:14
Prezydent Rosji ostrzegł USA, że Moskwa będzie bronić swoich praw na Ukrainie. W odpowiedzi dowiedział się, że Rosji grozi gospodarcza i polityczna izolacja. Władimir Putin i Barack Obama rozmawiali telefonicznie o sytuacji na Ukrainie. Jak poinformowała agencja Interfax - inicjatorem rozmowy był Biały Dom.
2014-03-02 09:39:12
2014-03-02 10:17:36
Na ulicach Symferopola sporo uzbrojonych żołnierzy rosyjskich, a przed budynkami ukraińskiej armii pojawili się uzbrojeni żołnierze ukraińscy. Na ulice miasta wychodzą także grupy tak zwanej samoobrony Krymu. To formacje grupujące ludzi o nastawieniu prorosyjskim. Grupy te współdziałają z żołnierzami rosyjskimi. Żołnierze ukraińscy, którzy zgodzili się rozmawiać deklarują, iż nie oddadzą broni żądającym tego żołnierzom rosyjskim.Rosjanie rozstawili posterunki wokół tych gmachów i blokują wszelkie działania żołnierzy ukraińskich.
2014-03-02 10:17:56
Z kolei członkowie samoobrony Krymu, którzy zajmują od wczoraj gmachy użyteczności publicznej, dzisiaj rano zajęli przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy w Symferopolu. Podkreślają, że są za tym, by Krym sam decydował o swoim losie, a obecność rosyjskich żołnierzy sprzyja ich zdaniem utrzymaniu spokoju. W szeregach krymskiej samoobrony jest duża liczba kozaków, którzy twierdzą, że Krym to jest ich ziemia i że to oni będą decydować o tym, co się na niej stanie. - My krymscy kozacy występujemy w obronie Krymu - podkreślają. Jednocześnie wielu z tych kozaków przyznaje, że należą do kozactwa dońskiego, czyli wywodzącego się z terenu Rosji.
2014-03-02 10:47:42
Rada Najwyższa Ukrainy apeluje o gotowość bojową. Zwraca się też do Ukraińców, by stawiali się na wezwanie Wojskowej Komendy Uzupełnień. Tematem dzisiejszego posiedzenia Rady Najwyższej była napięta sytuacja na Krymie i innych częściach kraju. O decyzjach opinformował Andrij Parubij ekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w rządzie Arsenija Jaceniuka Wczoraj Rada Federacji dała zielone światło prezydentowi Rosji na użycie armii, na terytorium Ukrainy. Jak twierdzi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, prezydent nie podjął jeszcze decyzji.
2014-03-02 11:17:28
- Władimir Putin testuje determinację zachodniej opinii publicznej – powiedział w Radiu ZET Stanisław Żelichowski. Polityk ocenił, że kluczowym elementem w obecnej sytuacji jest to, aby Ukraina nie pozwoliła się sprowokować i umożliwić Rosji interwencji zbrojnej. – To jest prężenie muskułów. Najgorzej byłoby dać się sprowokować. Putin czuje się sponiewierany – stwierdził poseł PSL w audycji "7 Dzień Tygodnia".
2014-03-02 11:17:54
- Jeśli uważacie państwo, że urok prawa międzynarodowego zadziała na Władimira Putina, to się mylicie – powiedział Adam Hofman w Radiu ZET. Zdaniem rzecznika Prawa i Sprawiedliwości to, co realnie może zrobić obecnie Zachód, to uruchomić przygotowania do starcia zbrojnego. – Realne działania to jest po prostu szósta flota amerykańska. Nie ma innych realnych działań – stwierdził w Radiu ZET Adam Hofman.
2014-03-02 11:18:10
Kilkaset osób zgromadziło się przed gmachem ministerstwa obrony w Moskwie. Demonstrują przeciwko wojnie, do której mogłoby dojść gdyby Władimir Putin wykorzystał prawo do wprowadzenia wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy dane mu wczoraj przez Radę Federacji.
2014-03-02 11:45:00
W południe rozpoczyna się u premiera spotkanie w sprawie sytuacji na Ukrainie. Donald Tusk zaprosił liderów wszystkich sił politycznych w Polsce. Wczoraj, podczas konferencji prasowej. szef rządu tłumaczył, że sytuacja "sprawia wrażenie nadzwyczajnej".
2014-03-02 11:45:30
Według rosyjskich służb granicznych, od początku roku z Ukrainy napłynęło 675 tysięcy obywateli. Agencja Itar-tass twierdzi, że ma to znamiona "katastrofy humanitarnej". Według Moskwy, jeśli "rewolucyjny chaos" na Ukrainie będzie dalej trwał, setki tysięcy uchodźców będzie napływać do Rosji.
2014-03-02 11:55:49
2014-03-02 11:56:14
Kilkuset mieszkańców Moskwy demonstruje przed gmachem ministerstwa obrony. Zebrani skandują hasło „Nie dla wojny”. Policja zatrzymała już kilkunastu uczestników tej demonstracji. Przed gmachem rosyjskiego ministerstwa obrony zgromadzili się zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy mieszkający w Moskwie. Osoby w starszym wieku protestują przeciwko wprowadzaniu rosyjskich wojsk na Ukrainę, ponieważ nie chcą, aby ich dzieci i wnuki ginęły na wojnie. Młodsi przekonują, że wstyd im za polityków sprawujących w Rosji władzę. - Jeśli nasza armia wejdzie na Ukrainę, to znaczy że rządzą nami szaleńcy - tłumaczą uczestnicy demonstracji.
2014-03-02 11:56:57
2014-03-02 11:57:44
Kościoły i organizacje religijne na Ukrainie apelują do Zachodu o solidarność i powstrzymanie agresji Rosji. Wzywają też do modlitwy za ich kraj i naród ukraiński. W specjalnym oświadczeniu zwierzchnicy ukraińskiej Cerkwi, kościoła greckokatolickiego, zborów ewangelickich i naczelny rabin napisali, że "podkopywanie pokoju i stabilizacji" w ich kraju zagraża całemu systemowi światowego bezpieczeństwa.
2014-03-02 12:06:33
Ukraińska Rada Najwyższa wzywa władze Rosji, by nie wprowadzały sił zbrojnych na terytyorium Ukrainy. Apeluje też o wypełnienie umów rosyjsko-ukraińskich regulujących stacjonowanie Floty Czarnomorskiej. Parlament w Kijowie zwrócił się też do międzynarodowych obserwatorów, by pomogli w zapewnieniu bezpieczeństwa elektrowni na Ukrainie.
2014-03-02 12:31:49
Bronisław Komorowski rozmawiał telefoniczne z prezydentami Estonii, Litwy i Łotwy o sytuacji na Ukrainie. Potępili razem agresywne zachowanie Rosji. Prezydenci Bronisław Komorowski, Hendrik Ilves, Dalia Grybauskaite i Andris Berzins zgodzili się również co do konieczności zwołania posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej na podstawie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Przewiduje on sojusznicze konsultacje w razie zagrożenia. Wczoraj Rada Federacji dała zielone światło prezydentowi Rosji na użycie armii, na terytorium Ukrainy. Jak twierdzi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, Władimir Putin nie podjął jeszcze decyzji. Dziś w sprawie kryzysu na Krymie zbierze się Rada Północnoatlantycka. W Brukseli planowane jest też posiedzenie komisji NATO-Ukraina.
2014-03-02 12:32:24
Władze Ukrainy proszą społeczność międzynarodową o konkretną pomoc. Apel wystosował pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow. Parlament w Kijowie zwrócił się też do międzynarodowych obserwatorów, by pomogli w zapewnieniu bezpieczeństwa elektrowni na Ukrainie. Dziś w sprawie kryzysu na Krymie zbierze się Rada Północnoatlantycka. W Brukseli planowane jest też posiedzenie komisji NATO-Ukraina
2014-03-02 12:32:45
W kancelarii premiera rozpoczęło się spotkanie w sprawie sytuacji na Ukrainie. Donald Tusk zaprosił liderów wszystkich sił politycznych w Polsce. Wczoraj, podczas konferencji prasowej, szef rządu tłumaczył, że sytuacja "sprawia wrażenie nadzwyczajnej".
2014-03-02 12:33:04
Arsenij Jaceniuk apeluje do Władimira Putina, by wycofał wojska rosyjskie z Ukrainy. Na konferencji prasowej szef ukraińskiego rządu wezwał Kreml do przestrzegania umowy pomiędzy oboma krajami. - Jesteśmy na krawędzi katastrofy - mówi premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Zaznaczył, że nie ma żadnych powodów, dla których wojska rosyjskie miałyby wkroczyć na Ukrainę.
2014-03-02 12:33:32
W wielu miastach Polski i w innych krajach organizowane są manifestacje poparcia dla Ukrainy. W Polsce zapowiedziano pikiety rosyjskich placówek dyplomatycznych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.
2014-03-02 13:08:15
NATO wspiera integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Na konferencji prasowej przed posiedzeniem Rady Sojuszu sekretarz generalny Anders Fogh Rasmussen powiedział, że Rosja zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w Europie. Zapewnił, że NATO wspiera prawo narodu ukraińskiego do samostanowienia.
2014-03-02 13:31:48
Wszyscy uczestnicy spotkania mówili przed jego rozpoczęciem, że sytuacja na Ukrainie jest poważna, a działania międzynarodowej społeczności powinny być adekwatne. Taką opinię wyraził między innymi były prezydent Aleksander Kwaśniewski. "Ja uważam, że Putin po prostu chce mieć Ukrainę najlepiej w całości, a jeżeli nie, to w części" - powiedział.
2014-03-02 13:32:19
Byłe premier, europoseł PO Jerzy Buzek uważa, że trzeba jak najszybciej zatrzymać postępujący konflikt na Ukrainie. Jego zdaniem, Kijów wyciągnął lekcję gruzińską i w obecnej sytuacji zachowuje się powściągliwie. Ale my nie powinniśmy być powściągliwi. Powinniśmy pokazać, że jesteśmy z Ukraińcami - powiedział. W opinii Jerzego Buzka, jest to bardzo ważne z punktu widzenia psychologicznego.
2014-03-02 14:00:38
W Symferopolu władze miasta zdejmują flagi ukraińskie i zastępują je rosyjskimi oraz krymskimi. W rękach ludzi manifestujących na ulicach są także flagi Floty Czarnomorskiej oraz kozaków dońskich. Na ulicach oraz w okolicach gmachu parlamentu i rządu od południa widać bardzo niewielu rosyjskich wojskowych. Przechodnie z uznaniem jednak mówią o ich obecności. Podkreślają, że przybyli, by wprowadzić pokój.
2014-03-02 14:30:15
Ukraina znalazła się w potrzasku, a rządy Władimira Putina są porównywalne do reżimu obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza. Tak działania bojowe u naszych wschodnich sąsiadów komentuje Lenur Kerymov z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, z pochodzenia krymski Tatar. "Najbardziej żałuję, że kiedy w końcu pojawiła się realna szansa na rozwój Ukrainy, to Rosja wprowadza wojska na Krym. Okazja zostanie zaprzepaszczona i Krym zostanie wciągnięty w orbitę rosyjskich wpływów" ocenił. W jego opinii, Zachód powinien jak najszybciej zareagować i powziąć odpowiednie środki.
2014-03-02 14:30:38
Sekretarz generalny NATO wzywa Rosję do przerwania gróźb i działań zbrojnych na Ukrainie. W Brukseli zebrała się Rada Północnoatlantycka. Jak powiedział Anders Fogh Rasmussen, omówione zostaną na niej skutki ostatnich wydarzeń na Krymie dla europejskiego pokoju i bezpieczeństwa oraz dla relacji NATO-Rosja. Po niej ma się rozpocząć posiedzenie komisji NATO-Ukraina. Anders Fogh Rasmussen mówił, że to, co robi Rosja na Ukrainie, jest pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych, zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w Europie. Rosja musi przerwać swoje działania zbrojne i groźby - oświadczył.
2014-03-02 14:32:40
Zbigniew Nosowski zrezygnował z członkostwa w Radzie Programowej Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego. W rezygnacji, którą złożył na ręce ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego napisał, że powodem takiej decyzji jest zapowiedz zbrojnej agresji wojsk rozyjskich na Ukrainę.
2014-03-02 14:33:02
Zbigniew Nosowski zrezygnował z członkostwa w Radzie Programowej Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego. W rezygnacji, którą złożył na ręce ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego napisał, że powodem takiej decyzji jest zapowiedz zbrojnej agresji wojsk rozyjskich na Ukrainę.
2014-03-02 14:34:22
2014-03-02 14:46:19
W Kancelarii Premiera zakończyło się spotkanie w sprawie sytuacji na Ukrainie. Donald Tusk zaprosił liderów wszystkich sił politycznych w Polsce. Jak tłumaczył wczoraj, sytuacja "sprawia wrażenie nadzwyczajnej". Do siedziby szefa rządu przyjechali między innymi: Radosław Sikorski, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz, Leszek Miller, Jarosław Kaczyński, Tadeusz Iwiński, Janusz Palikot, Janusz Piechociński, Marek Sawicki, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Ludwik Dorn, Zbigniew Ziobro, Włodzimierz Cimoszewicz, Adam Daniel Rotfeld, Adam Lipiński, Paweł Kowal, Michał Kamiński i Miron Sycz. Jutro o sytuacji u naszego wschodniego sąsiada będzie rozmawiać Rada Bezpieczeństwa Narodowego.
2014-03-02 14:46:43
1000 uzbrojonych osób i 20 ciężarówek blokuje drogę wjazdową do bazy wojskowej w miejscowości Pierewalne, około 20 kilometrów od Symferopola. Nie wiadomo jakiej narodowości są żołnierze - przekazało ukraińskie ministerstwo obrony. Wcześniej ukraińscy wojskowi na Krymie z jednostek w miastach Pierewalne i Teodozja zapowiedzieli, iż są gotowi odpierać szturm rosyjskiego specnazu lub paramilitarnych formacji kozackich. Żołnierze rosyjscy z Floty Czarnomorskiej oraz kozacy z Kubania od wczoraj blokują obie jednostki.
2014-03-02 14:48:22
2014-03-02 14:59:31
Rosyjscy wojskowi przejmują bazy ukraińskich wojsk na Krymie. Rosyjscy żołnierze bez dystynkcji opanowali dywizjon rakietowy Ukraińskich Sił powietrznych w Sewastopolu.
2014-03-02 14:59:47
Jak informuje agencja Interfax Ukraina - żołnierze przyjechali na ciężarówkach bez tablic rejestracyjnych. Są w rosyjskich mundurach, ale bez jakichkolwiek znaków rozpoznawczych.. Z początku okrążyli jednostkę i poinformowali, że chcą ochraniać bazę, później wtargnęli na terytorium dywizjonu i rozbroili przebywających tam żołnierzy ukraińskich. Ponadto według Interfax-Ukraina zbrojne oddziały wdarły się na terytorium sztabu ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu.
2014-03-02 15:00:00
Niemiecki MSZ wezwał Rosję do powstrzymania się od działań przeciwko suwerenności Ukrainy. Szef niemieckiej dyplomacji ostrzegł przed możliwymi dramatycznymi konsekwencjami trwającego sporu.
2014-03-02 15:00:13
Najbogatszy ukraiński oligarcha wzywa rodaków do zachowania jedności Ukrainy. Rinat Achmetow wydał oświadczenie, w którym apeluje do polityków i ukraińskich władz, by zrobiły wszystko co możliwe, aby zachować suwerenność terytorialną.
2014-03-02 15:12:15
Ponad 250 osób zatrzymała moskiewska policja za udział w antywojennych demonstracjach. Od rana w Moskwie i innych dużych miastach Rosji na ulice wychodzą zwolennicy i przeciwnicy zbrojnej interwencji na Ukrainie.
2014-03-02 15:12:29
Przeciwnicy wojny początkowo zgromadzili się w Moskwie przed budynkiem resortu obrony. Skandowali "wojnie NIE" i "STOP agresji". Twierdzili, że "to co dzieje się na Ukrainie, to jest wewnętrzna sprawa Ukrainy". Zgodę na ewentualne wysłanie wojsk na Ukrainę nazwali "podłą prowokacją, która wywoła napięcia w regionie".
2014-03-02 15:12:55
Pod ambasadą Rosji w Mińsku zatrzymano około 20 białoruskich opozycjonistów którzy zamierzali protestować przeciwko mieszaniu się Moskwy w sprawy Ukrainy. Miejscowe służby zatrzymały również kilku dziennikarzy, których po wyjaśnieniu danych personalnych wypuszczono na wolność.
2014-03-02 15:18:35

Demonstracje przeciwko polityce Rosji odbywają się w całej Europie. Na zdjęciu: pod ambasadą Rosji w Belgii
2014-03-02 15:27:15
To była ważna rozmowa, pokazująca jedność polskich sił politycznych w sprawie Ukrainy. Tak Aleksander Kwaśniewski komentuje spotkanie polityków, które zakończyło się w Kancelarii Premiera. Były prezydent uważa, że polskie stanowisko jest mocne, ale trzeba teraz do niego namówić europejskich polityków. To jest już jednak zadanie premiera i ministra spraw zagranicznych - zaznaczył. Oceniając obecną sytuację na Ukrainie, Aleksander Kwaśniewski określił ją jako krańcowo poważną. Uważa, że groźba użycia wojsk jest aktem agresywnym. Demokratyczny świat musi znaleźć na to odpowiedź - polityczną i ekonomiczną - dodaje.
2014-03-02 15:36:51
Chiny poważnie zaniepokojone sytuacją na Ukrainie. Chińskie MSZ wzywa strony konfliktu do rozmów i znalezienie rozwiązania na drodze politycznych negocjacji. Specjalne oświadczenie poświęcone ostatnim wydarzeniom na Ukrainie ukazało się późnym popołudniem na stronach internetowych chińskiego MSZ. Jak w nim napisano, Chiny "potępiają ostatnie niezwykle brutalne wydarzenia na Ukrainie". Zaapelowano do wszystkich stron mających wpływ na sytuację o pokojowe rozwiązywanie kwestii spornych drogą dialogu. Chiny zadeklarowały, że szanują niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Chińskie MSZ ogłosiło, że bacznie przygląda się rozwojowi wydarzeń na Ukrainie.
2014-03-02 16:01:39
Ukraiński ambasador przy ONZ Jurij Siergiejew powiedział CNN, że Ukraina przygotowuje się do obrony przed Rosją. Siergiejew zapowiedział, że będzie prosił inne kraje o pomoc wojskową, jeżeli Moskwa rozszerzy swoje działania.
2014-03-02 16:02:02
Potrzebne jest umiędzynarodowienie problemów Ukrainy i przedstawienie jej propozycji zbliżenia do Unii Europejskiej. Tak szef SLD streścił propozycje, które przedstawił w Kancelarii Premiera podczas spotkania dotyczącego sytuacji u naszego wschodniego sąsiada. Leszek Miller podkreśla, że potrzebne jest głośne mówienie o konflikcie na arenie międzynarodowej, żeby nie pozostawiać wrażenia, że Ukraińcy są sami i nie mogą liczyć na pomoc z zewnątrz. W tym celu należy zgłaszać rozmaite inicjatywy w ramach Unii Europejskiej, NATO, czy OBWE - dodał.
2014-03-02 16:12:45
Świat wobec Rosji musi działać stanowczo, ale racjonalnie - powiedział Donald Tusk. Premier spotkał się dzisiaj z liderami wszystkich partii w Polsce. Jak mówił po rozmowie z politykami, sytuacja na Ukrainie to poważny kryzys, który może zaważyć na historii Europy. Szef polskiego rządu stwierdził, że w sprawie naszego wschodniego sąsiada Polska nie może narażać na szwank swojego interesu. "Musimy działać rozważnie i ostrożnie" - powiedział Tusk. Dodał, że to nasz kraj musi być tym, który nie pozwoli Europie odwrócić się chociaż na chwilę od Kijowa. Premier mówił, że tylko współdziałanie z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi sprawi, że Polska będzie bezpieczna.
2014-03-02 16:31:23
Były ambasador Polski w Rosji Andrzej Załucki uważa, że nie będzie wojny na Ukrainie. W rozmowie z IAR podkreśla, że to, co teraz obserwujemy za naszą wschodnią granicą to gra Putina. „Mobilizuje swoje społeczeństwo obrazem wroga u bram twierdzy”- mówi Andrzej Załucki. Przypomina, że Rosja to kraj wieloetniczny i prezydent tego kraju musi pamiętać, że mieszkających na Krymie Tatarów poprze bogaty Tatarstan i Kaukaz.To, dla Putina poważny kłopot - dodaje
2014-03-02 16:46:30
Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski, ale trzeba Ukrainie pomóc ustabilizować sytuację. To leży w interesie całej wspólnoty międzynarodowej - powiedział premier Tusk po spotkaniu z przedstawicielami środowisk politycznych w sprawie sytuacji naszego wschodniego sąsiada.
2014-03-02 17:30:55
Antywojenne demonstracje są w Moskwie zakazane. Za to władze nie mają nic przeciwko publicznemu wyrażaniu poparcia dla interwencji zbrojnej na Ukrainie. Do takich wniosków dochodzą ci, którzy pilnie obserwowali dzisiejsze wydarzenia w rosyjskiej stolicy. Od rana w centrum Moskwy kilkaset osób demonstrowało swój sprzeciw wobec wysłania rosyjskiej armii na Ukrainę.
2014-03-02 17:31:32
Rosyjska telewizja państwowa odwołała transmisję ceremonii wręczenia filmowych Oscarów. Z komunikatu opublikowanego na stronach internetowych programu pierwszego rosyjskiej telewizji wynika, że decyzja ma związek z wydarzeniami na Ukrainie. „W związku z ogromną liczbą informacji związanych z sytuacją wokół Autonomicznej Republiki Krym i Ukrainy uważamy za niemożliwą pięciogodzinną transmisję z ceremonii wręczenia Oscarów”- głosi oświadczenie rosyjskiej telewizji. Kierownictwo stacji obiecuje, że pokaże Rosjanom to wydarzenie następnego dnia.
2014-03-02 17:31:48
Czechy zaprotestowały przeciwko interwencji Rosji na Ukrainie. Stanowisko to przedstawił ambasadorowi Rosji w Pradze szef czeskiej dyplomacji Lubomir Zaoralek. Ambasador Siergiej Kiselew został wezwany w trybie pilnym.
2014-03-02 17:32:08
Ukraińcy mieszkający w Polsce odwiedzają rodaków rannych podczas starć w Kijowie. Kilkudziesięciu poszkodowanych w czasie szturmów na Majdan jest leczonych w polskich szpitalach.
2014-03-02 18:12:56
Unia Europejska powinna wywierać na Rosję twardą presję w sprawie zakończenia agresji na Krymie - tak uważa Piotr Kościński z Polskiego Instytutu Spraw Zagranicznych. Popiera w tym premiera Donalda Tuska, który na spotkaniu z polskimi politykami powtórzył postulat o konieczności nacisku na Władimira Putina.
2014-03-02 18:25:55
Dowódca ukraińskich sił morskich przeszedł na stronę władz Krymu. Tak twierdzi rosyjska agencja RIA Nowosti. Denis Berezowski miał powiedzieć podczas konferencji prasowej w Sewastopolu, że złożył przysięgę wierności narodowi Krymu i będzie go bronił zgodnie z prawem. Nie jest jasne, co się dzieje z ukraińskimi okrętami. Informowano, że płyną z Krymu do baz w Odessie i Mariupolu, ale ukraińskie ministerstwo obrony oświadczyło po południu, że cała flota, licząca 10 okrętów, znajduje się w Sewastopolu.
2014-03-02 18:33:42
W Brukseli o g.18.00 - z dwugodzinnym opóźnieniem - rozpoczęło się spotkanie komisji NATO-Ukraina z udziałem ambasadorów 28 państw Sojuszu oraz Ukrainy. Wcześniej odbyło się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej. Przedstawiciele państw NATO spotkali się w trybie pilnym w związku z działaniami Rosji na Krymie. Stanowisko Sojuszu po spotkaniu jeszcze nie jest znane. Przed rozpoczęciem Rady sekretarz generalny Anders Fogh Rasmussen podkreślał, że działania Rosji na Ukrainie są „pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych i zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu w Europie”.
2014-03-02 18:57:58
Przemyślany, rozsądny i bardzo zdecydowany. W taki sposób zdaniem Jarosława Kaczyńskiego Polska powinna reagować na wydarzenia na Ukrainie. Po spotkaniu w kancelarii premiera prezes PiS ocenił, że polscy politycy są bliscy jedności w tej sprawie. Zapewnił, że Prawo i Sprawiedliwość będzie dążyło do tego, żeby jedność była urzymywana i by "pewnego dnia można było powiedzieć, że niebezpieczeństwa zostały zażegnane, prawo międzynarodowe znów obowiązuje w Europie, integralność teryterialna Ukrainy - razem z Krymem - została zachowana".
2014-03-02 19:15:49
Rosyjscy obrońcy praw człowieka potępiają ewentualną interwencję wojskową swego kraju na Ukrainie. W przekazanym dziś Polskiemu Radiu oświadczeniu stowarzyszenie „Memoriał” nazwało takie działania „zbrodnią”.
2014-03-02 19:16:21
Brytyjscy ministrowie nie przyjadą do Soczi. Premier David Cameron oraz minister spraw zagranicznych William Hague uznali, że ze względu na ostatnie wydarzenia na Ukrainie szefowie resortów nie pojawią się na organizowanej przez Rosję paraolimpiadzie
2014-03-02 19:38:46
Ukraiński rząd powołał nowego dowódcę floty wojennej. Dotychczasowy dowódca, Denis Berezowski, podporządkował się prorosyjskim władzom Krymu. Minister obrony Ihor Teniuch odwołał Berezowskiego ze stanowiska i powołał na jego miejsce kontradmirała Serhija Hajduka. Jak informuje portal "Ukraińska Prawda", Denis Berezowski wydał ukraińskim wojskom na Krymie rozkaz niestawiania oporu siłom rosyjskim i złożenia broni. Przeciwko odwołanemu dowódcy floty wszczęto śledztwo w sprawie zdrady stanu. Załoga okrętu flagowego ukraińskiej marynarki, fregaty "Hetman Sahajdaczny", pozostaje tymczasem wierna władzom w Kijowie. Jak informuje ministerstwo obrony, okręt wróci do kraju za kilka dni, po "wykonaniu zadań". "Hetman Sahajdaczny" uczestniczy w międzynarodowej operacji antypirackiej na Oceanie Indyjskim.
2014-03-02 19:39:15
Większość ukraińskich obiektów wojskowych na Krymie jest albo pod kontrolą wojsk rosyjskich i zdała broń, albo jest blokowana przez oddziały Federacji Rosyjskiej. Z funkcji dowodzącego ukraińskimi siłami morskimi zrezygnował admirał Denis Berezowski. Nie jest w pełni jasne, czy rezygnacja admirała Berezowskiego oznacza jednocześnie oddanie się przez niego do dyspozycji nowych, nieuznawanych przez rząd w Kijowie, władz Autonomii Krymskiej. Według części komentatorów, dymisja Berezowskiego, który nominację otrzymał przed dwoma dniami z Kijowa, została także przez władze w Kijowie wymuszona. Powodem miał być rozkaz Berezowskiego, w którym miał on nakazać podwładnym niestawianie oporu wojskom rosyjskim.
2014-03-02 19:40:09
2014-03-02 20:01:44
W trakcie spotkania, zwołanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, ma być omówione polskie stanowisko wobec narastającego kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. Jak przedwczoraj powiedział prezydent, postanowił zwołać posiedzenie "ze względu na potrzebę poinformowania i opinii publicznej, i polskich sił politycznych o zaistniałej sytuacji, ewentualnych scenariuszach, które państwo polskie przygotowuje na różne okoliczności - i bardziej, i mniej pesymistyczne".
2014-03-02 20:40:31
Prezydent Rosji i kanclerz Niemiec rozmawiali telefonicznie. Według komunikatu rosyjskich urzędników, tematem rozmowy Putina i Merkel była sytuacja na Ukrainie. Prezydent Putin podkreślił w rozmowie, że działanie Rosji było właściwe biorąc pod uwagę sytuacji na Ukrainie. Chodzi zwłaszcza o "przemoc ze strony ultranacjonalistów" - czytamy w komunikacie Kremla. Na Krymie w każdym momencie spodziewana jest zapowiedziana wczoraj interwencja zbrojna Rosji. Na razie Rosjanie zdobywają i blokują kolejne ukraińskie bazy wojskowe, a Ukraińcy wycofują okręty z tamtejszych portów.
2014-03-02 20:56:45
Rosyjski senat dał prezydentowi zielone światło do interwencji zbrojnej na Ukrainie na podstawie niewiarygodnych danych. Tak twierdzi kremlowska rada do spraw praw człowieka. W specjalnym oświadczeniu prezydenccy doradcy przekonują, że Rada Federacji dając prezydentowi zgodę na wysłanie wojsk na Ukrainę powołała się na niewiarygodne i przesadzone informacje, dotyczące sytuacji na półwyspie. Doradcy prezydenta Władimira Putina zwracają uwagę, że zgoda na interwencję zbrojną postawiła Rosję i Ukrainę na progu wojny. Podkreślają jednocześnie, że decyzja o wykorzystaniu wojska, naruszająca suwerenność sąsiedniego kraju, została podjęta na podstawie niewiarygodnych i przesadzonych danych. Kremlowska rada powołała się na raporty swojego wysłannika na Krym Andrieja Jurowa, który zaprzeczył, jakoby na półwyspie dochodziło do napadów, zabójstw i zamieszek. Przekonują, że problemy Ukrainy powinno się rozwiązywać metodami politycznymi, a nie przy pomocy wojska. „W związku z tym uważamy za konieczne całkowite wykluczenie wykorzystania sił zbrojnych dla uregulowania ukraińskiego kryzysu” - można przeczytać w oświadczeniu kremlowskich doradców. W sobotę Rada Federacji - izba wyższa rosyjskiego parlamentu, podjęła uchwałę upoważniającą prezydenta Rosji do użycia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Senatorowie podjęli taką decyzję na wniosek Władimira Putina, który chce przy pomocy kontyngentu wojskowego ustabilizować sytuację społeczno-polityczną na Ukrainie.
2014-03-02 21:09:31
NATO potępia działania Rosji na Krymie i wzywa ją do wycofania rosyjskich sił do baz. Wczoraj izba wyższa rosyjskiego parlamentu wyraziła zgodę na wysłanie wojsk na Ukrainę. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział dziennikarzom, że Sojusz potępia działanie Rosji na Krymie. Takie stwierdzenie znalazło się we wspólnym komunikacie po Radzie Ambasadorów NATO.