Obecnie w Trybunale Praw Człowieka są skargi dwóch osób, które miały być przesłuchiwane i torturowane przez CIA. Gość Poranka RDC Adam Bodnar z Fundacji spodziewa się kolejnych. Mogą oni bowiem dochodzić odpowiedzialności cywilnej za bezprawne przetrzymywanie na terytorium Polski. Zdaniem Adama Bodnara, cała sprawa ma ważne konsekwencje dla reputacji naszego kraju. Stawia nas bowiem wśród państw, które wyrażały zgodę na praktyki niedopuszczalne w Stanach Zjednoczonych.

Marek Balicki, były minister zdrowia w rządzie SLD przypomina, że nigdzie nie ma dowodów na to, iż Polska godziła się na torturowanie więźniów CIA. Płynie z tego wniosek na przyszłość, że trzeba przywiązywać dużą wagę do tego, co się dzieje na terenie naszego kraju. Tortury nie mogą być akceptowane w demokratycznym państwie - podkreślił Marek Balicki.

Solidarna Polska złoży wniosek do prokuratury w sprawie 15 milionów dolarów, jakie CIA miały przekazać polskiemu wywiadowi za korzystanie z tajnego ośrodka w Starych Kiejkutach. O sprawie pisał "Washington Post".