Chrystus się rodzi, chwalmy Go! - tak prawosławni witają się w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, obchodzony dziś według kalendarza juliańskiego. W cerkwiach odprawiana jest świąteczna liturgia świętego Bazylego Wielkiego. Wieczorem wyruszą kolędnicy.

Z okazji świąt do prawosławnych zwrócił się zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego - metropolita warszawski i całej Polski - Sawa. Podkreślając znaczenie narodzenia Jezusa Chrystusa, mówił o przemianie człowieka, jaka powinna dokonywać się podczas tych świątecznych dni.

Dzisiaj dar miłości często gaśnie. Jest on jednak konieczny wśród pustki duchowego zubożenia współczesnego społeczeństwa, wśród przeróżnych odstępstw od zdrowej nauki, i wśród patologii. Każdy chrześcijanin jako uczeń Chrystusa powinien rozwijać ten dar i dawać żywy przykład otaczającemu nad światu. Będzie to nasz dar dla narodzonego Chrystusa"- mówi Sawa. Metropolita zachęca też wiernych do otwarcia się na drugiego człowieka i dzielenia się z nim radością świąt Bożego Narodzenia.

W świątecznym orędziu do wiernych i duchowieństwa arcybiskup Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, zwraca uwagę na tworzenie pseudonaukowych teorii, z pomocą których wmawia się ludziom, że wszystko jest relatywne. Jego zdaniem, cały wysiłek powinien być skierowany na zachowanie chrześcijańskich wartości - potrzebnych zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. To młodzi ludzie są, według niego, wystawieni w szczególny sposób na niebezpieczeństwo antychrześcijańskich działań, "działających zgubnie na ich dusze". Prawosławny hierarcha podkreśla też, że dla ochrony młodych ludzi przed destrukcyjnym działaniem współczesnego świata niezbędne są połączone wysiłki rodziców, nauczycieli, katechetów i duchownych.

Boże Narodzenie jest jednym z 12 wielkich świąt w roku liturgicznym. Pierwszy dzień jest poświęcony narodzinom Chrystusa i pokłonowi mędrców. Wierni prawosławni spotykają się dziś w gronie rodzinnym, domy odwiedzają też kolędnicy. W domach są ustawione choinki. Zielone drzewko symbolizuje przywrócone w Chrystusie życie wieczne.

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia poświęcony jest Świętej Rodzinie, a trzeci - pierwszemu męczennikowi za wiarę, czyli świętemu Szczepanowi.

W prawosławiu okres od Bożego Narodzenia do Chrztu Pańskiego (19 stycznia) nosi ludową nazwę światki. Zgodnie z tradycją w te dni unikano ciężkich prac. Po zapadnięciu zmroku zaczynały sie tak zwane "święte wieczory", gdzie wierni spotykali się i śpiewali kolędy.