Ukraińska opozycja żąda dymisji prezydenta i rządu. Zapowiada także, że akcja na placu Niepodległości będzie kontynuowana. Ponieważ organizacja protestów w centrum Kijowa, zgodnie z decyzją sądu, jest nielegalna, deputowani postanowili zorganizować tam spotkanie ze swoimi wyborcami. Według prawa, władze muszą pomagać w ich organizacji. 

Arsenij Jaceniuk z Ojczyzny Julii Tymoszenko i Witalij Kliczko z UDARU zwrócili się do wszystkich Ukraińców, aby przyjeżdżali do Kijowa. Podkreślali, że trwa tu walka o Ukrainę i decyduje przyszłość tego kraju.

Według różnych danych, w pokojowych demonstracjach w centrum Kijowa, na ulicy Chreszczatyk i na placu Niepodległości, w szczytowym momencie brało udział od 200 do 500 tysięcy osób. Do prowokacji dochodziło wieczorem przed pomnikiem Lenina, gdzie doszło do przepychanek z milicją, a także przez cały dzień przed Administracją Prezydenta, gdzie grupa dresiarzy próbowała szturmować jej siedzibę. Tam oddziały specjalne Berkut pobiły prowokatorów, demonstrantów, a także kilku dziennikarzy, w tym Polak Paweł Pieniążek.

Na miejsce przybyli opozycjoniści, między innymi Witalij Kliczko, który apelował o spokój. Zwolennicy opozycji ustawili się murem między oddziałami specjalnymi a dresiarzami, aby uniknąć prowokacji. Wieczorem w centrum pozostało kilkanaście tysięcy demonstrantów. Sytuacja poza okolicami Administracji Prezydenta i pomnika Lenina jest spokojna.

Milicja twierdzi, że około stu jej funkcjonariuszy zostało dotychczas rannych w trakcie pacyfikacji protestów. Nie podaje informacji o poszkodowanych po stronie uczestników demonstracji. Na najnowszych zdjęciach sprzed siedziby prezydenckiej administracji widać, że milicja szczelnym kordonem odcięła dojście do budynku, w pobliżu którego jest jeszcze kilkuset manifestantów. Wcześniej część z nich próbowała wedrzeć się do gmachu. Te działania zostały nazwane prowokacją przez jednego z liderów opozycji - Witalija Kłyczko. 

Zamieszki w Kijowie, podczas prounijnej demonstracji, to w większości prowokacje. Takiego zdania jest eurodeputowany PO Paweł Zalewski, który przebywa w ukraińskiej stolicy wraz z innymi polskimi politykami. Jak mówił, Polacy muszą sygnalizować naszym wschodnim sąsiadom, że wciąż mają szansę na zbliżenie do Brukseli. Paweł Zalewski mówił, że podczas kijowskiej demonstracji był świadkiem starć z milicją. Protestujący szturmowali budynki rządowe, jednak jak mówi Zalewski, według większości opinii atakowali prowokatorzy, którym zależało na rozpoczęciu działań przez milicję. Organizatorzy manifestacji apelują o spokój i pokojowy przebieg protestów.

Polski MSZ jest zaniepokojony i oburzony przemocą zastosowaną przez ukraińskie służby w czasie pacyfikacji uczestników sobotniej manifestacji w Kijowie. Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj został w tej sprawie wezwany dziś do ministerstwa spraw zagranicznych.Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski poinformował, że rozmowa z ambasadorem dotyczyła ostatnich wydarzeń na Ukrainie. Polska dyplomacja przekazała ukraińskiemu ambasadorowi wyrazy głębokiego zaniepokojenia i oburzenia użyciem siły wobec pokojowej demonstracji w sobotę w Kijowie nad ranem oraz wobec pobicia dwóch polskich obywateli w trakcie pacyfikacji tej demonstracji. Polskie władze zażądały w tej sprawie wyjaśnień oraz pełnego i obiektywnego śledztwa.