Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk wymienia ministrów

08:00
"Wbrew pesymistom będzie lepiej" - takimi słowami Donald Tusk zapowiada rekonstrukcję rządu. Jej założenia premier ma przedstawić około 11:00. Wczoraj na konferencji prasowej mówił, że będą to nie tylko zmiany personalne, ale i strukturalne. Szef rządu odmawiał podania nazwisk nowych ministrów. Zaprzeczał jednak medialnym spekulacjom. Jak podkreślał, media podają, że wiele osób odmówiło udziału w rządzie, ale większość z nich tak naprawdę nie otrzymała propozycji.
08:10
Zmieni się na pewno szef resortu administracji i cyfryzacji. Michał Boni - w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" sam zapowiada, że odchodzi ze stanowiska. "Byłem otwarty zarówno na to, by zostać w rządzie, jak i na to by odejść. Uzgodniliśmy z premierem, że wybieram nowe zadania" - mówi Michał Boni. Zapowiada, że zamierza startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
08:20
Według "Rzeczpospolitej" odejście ministra finansów Jacka Rostowskiego jest także przesądzone. Dziennik twierdzi, że poszukiwanie jego następcy trwa od kilku miesięcy. Ostatecznie na polu walki zostali byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej - Dariusz Rosati (dziś poseł klubu PO i szef Sejmowej Komisji Finansów), a także Bogusław Grabowski (w tej chwili prezes Skarbiec Asset Management Holding). "Gazeta Wyborcza" twierdzi z kolei, że szanse na to stanowisko ma Janusz Lewandowski lub Katarzyna Zajdel-Kurowska z zarządu NBP.
08:30
Radosław Sikorski twierdzi, że rekonstrukcja rządu ma mu dać nową energię. Minister spraw zagranicznych podkreślił w Trójce, że decyzje o zmianach w rządzie należą do wyłącznej kompetencji premiera.
08:35
Sikorski powiedział, że rząd potrzebuje nowego zastrzyku energii na drugą połowę kolejnej kadencji. Chcemy pokazać Polakom, że potrafimy doprowadzić do przyspieszenia wzrostu gospodarczego - powiedział minister. Dodał, że "zastaliśmy Polskę bez autostrad, a zostawimy z autostradami, i chyba cyfrową". Szef MSZ-tu powiedział, że w rządzie dojdzie też do zmian strukturalnych. Parlament Europejski przyjął bowiem budżet na lata 2014-20 i trzeba teraz dobrze wykorzystać przyznane Polsce środki.
08:40
Sikorski przyznał, że premier Donald Tusk nie rozmawiał z nim o rekonstrukcji rządu. Minister uznał za dziwną krytykę Donalda Tuska ze strony niektórych polityków. Powiedział, że jest on bardzo dobrze oceniany za granicą i mógłby, gdyby chciał, objąć wysokie stanowisko międzynarodowe.
08:41
Wymianę ministrów złośliwie komentuje Tomasz Sekielski w "Poranku TOK FM". Publicysta zapowiada medialne przedstawienie na miarę Davida Copperfielda. "Czeka nas kolejna marketingowa szopka, PR-owskie misterium. Donald Tusk niczym David Copperfield wyczaruje nowych ministrów, a zachwycona publika zrobi wielkie och" - powiedział.
08:48
Zgodnie z ustaleniami DGP, już w przyszłym tygodniu przyszli ministrowie odbiorą nominacje od prezydenta.
09:11
Włodzimierz Czarzasty na antenie TVN 24 powiedział, że "nie wiadomo, kto będzie ministrem, dlaczego ministrów się zmienia, ani po co to się dzieje".
09:12
Zdaniem Czarzastego priorytetem jest stworzenie nowej polityki. Dopiero wtedy będzie można się zająć wybieraniem do niej ludzi.
09:13
Zdaniem Czarzastego zmiany w rządzie, które wprowadza w życie Tusk przypominają zmiany w Ruchu Palikota. "Z tych zmian można się tylko śmiać" - mówi.
09:27
Janusz Piechociński spotkał się z Donaldem Tuskiem. Właśnie trwa spotkanie obu polityków
09:28
Rekonstrukcja rządu odpowiada planom Platformy Obywatelskiej na najbliższe lata. Mówiła o tym marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Zapowiedziała, że na piątkowej konwencji Platformy premier Donald Tusk przedstawi plan działań partii rządzącej.
09:30
Ewa Kopacz, która spotkała się z dziennikarzami przed posiedzeniem Sejmu, nie chciała powiedzieć, którzy ministrowie odejdą ze stanowisk. Marszałek potwierdziła, że otrzymała wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu posła Platformy Sławomira Nowaka. Powiedziała, że poseł, który, zapowiedział, iż sam zrzeknie się immunitetu, zrobi to w odpowiednim momencie.
09:31
W PSL nic nie wiedzą na temat rekonstrukcji rządu. "To będzie takie samo zaskoczenie dla PSL, dla PO i dla szerokiej publiczności. Kolejne autorskie otwarcie premiera Tuska, za które on bierze pełną odpowiedzialność" – powiedział Marek Sawicki w Radiu ZET. Dodał, że „do uzgodnień koalicyjnych w tej sprawie nie doszło”.
09:34
Sawicki opisał rozmowę, którą premier odbył z ministrem Piechocińskim. Tusk miał powiedzieć: "nie konsultuję zmian w składzie rządu z Platformą, więc nie ma potrzeby, żebym konsultował z PSL".
09:35
Sawicki przypomniał, że premier wprowadza zmiany tuż przed powstaniem nowej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. "Widać wyraźnie, że premier pozostawia swoje środowisko polityczne i decyduje się na twarde zarządzanie państwem. Gdyby to miało być zarządzanie partyjne, premier poczekałby do 23 listopada" – stwierdził Sawicki.
09:38
W rozmowie z Moniką Olejnik Sawicki stwierdził także, że dymisja Rostowskiego nie jest jeszcze przesądzona.
09:47
Z rekonstrukcji rządu żartuje opozycja. Leszek Miller w rozmowie z TVP Info stwierdził, że rekonstrukcja to modne słowo i podobno nawet rodzące się teraz dziewczynki dostają tak na imię. "Rekonstrukcja, pieszczotliwie Reksia" - mówił szef SLD.
09:50
Zdaniem niektórych, sytuacja w jakiej znalazł się Rostowski jest bardzo stabilna. Może nie być zmiany na stanowisku ministra finansów. "Kiedy wczoraj obserwowałem łapankę na ministra finansów, to zastanawiam się, czy tu nastąpi zmiana" – mówił dziś Marek Sawicki w rozmowie z Moniką Olejnik.
09:59
Tymczasem Janusz Piechociński spędził pod drzwiami kancelarii premiera kilkanaście minut, zanim Tusk w końcu przyjął go na spotkanie.
10:17
"Nowy minister transportu będzie musiał posprzątać bałagan po Sławomirze Nowaku. Oto lita największych problemów, które pozostawił po sobie minister" - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
10:19
10:20
Piechociński już po rozmowie z premierem. "Będziecie państwo mieli interesującą propozycję" - miał powiedzieć po wyjściu z gabinetu Tuska.
10:23
Bałagan po ministrze Nowaku. Przeczytaj w DGP jakie problemy pozostały dla jego następców
10:27
Mucha, Rostowski i Arłukowicz - te osoby według TOK FM pożegnają się ze stanowiskami w ministerstwach.
10:28
Ta sama stacja przekonuje, że Elżbieta Bieńkowska zostanie nowym wicepremierem.
10:32
Bukmacherzy już wczoraj obstawiali, którzy ministrowie mają największe szanse na utrzymanie się na stanowisku. Zobacz ich typy
10:38
Rafał Trzaskowski potwierdił swoją nominację na szefa MAC
10:35
Według radia TOK FM Rostowski żegna się z resortem. Według nieoficjalnych informacji stacji, minister finansów straci stanowisko. Jak przekonuje stacja: nie zastąpi go ani Lewandowski, ani Rosati
10:45
10:53
Na chwilę przed ogłoszeniem zmian, głos w sprawie zabrał... Marek Raczkowski. Z jego satyrycznym rysunkiem zapoznać możemy się na stronie Gazety Wyborczej.
10:56
Komentarz Raczkowskiego nie przypadł do gustu Jackowi Żalkowi
11:02
Minęła godzina 11, jak na razie Donald Tusk się nie pojawił z nowymi informacjami, ale według TVN 24 na konferencję przyjdzie z nowymi ministrami
11:04
Donald Tusk rozpoczął przemówienie na konferencji. Jak powiedział, trudno było mu rozstać się z ministrami, którzy opuszczą rząd.
10:05
Premier określił swoją radę ministrów jako rekordzistów - którzy swoje funkcje pełnili dłużej niż ktokolwiek po 1989 roku.
11:06
Nie ma parytetu w nowej radzie ministrów: 3 kobiety, 4 mężczyzn
11:07
Z premierem są Rafał Trzaskowski, Andrzej Biernat, Joanna Kluzik Rostkowska. Maciej Grabowski i Lena Kolarska-Bobińska
11:08
Czuje się jak trener reprezentacji - mówi Tusk.
11:13
Maciej Grabowski został nowym ministrem środowiska. Marcin Korolec zostaje w rządzie, jako pełnomocnik ds. klimatycznych.
11:14
Andrzej Biernat jest nowym ministrem sportu. Joanna Kluzik-Rostkowska została ministrem edukacji narodowej
11:16
Lena Kolarska-Bobińska szefem ministerstwa szkolnictwa wyższego i nauki. Elżbieta Bieńkowska to nowy minister połączonego resortu transportu i rozwoju regionalnego. Bieńkowska jest także nowym wicepremierem
11:17
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Rafał Trzaskowski zastąpił Michała Boniego jako szef MAC
11:18
Mateusz Szczurek został nowym ministrem finansów.
2013-11-20 11:25:39
Kim jest Rafał Trzaskowski, który zastąpił Michała Boniego jako szef MAC? Dowiecie się z naszej sylwetki
2013-11-20 11:28:28
Rostowskiego zastąpił Mateusz Szczurek. Dowiedzcie się więcej na temat nowego ministra finansów
11:28
27 listopada nastąpi zaprzysiężenie nowych ministrów
2013-11-20 11:31:58
11:42
4 grudnia pierwsze posiedzenie nowego rządu - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.
11:43
Ministra środowiska Marcina Korolca zastąpi Maciej Grabowski. Jednym z jego zadań ma być przyspieszenie prac nad regulacjami dotyczącymi wydobycia gazu łupkowego.
11:44
Joanna Kluzik-Rostkowska mówi, że jej priorytetem jest sprawa sześciolatków w szkołach. W drugiej kolejności nowa minister zajmie się cenami podręczników.
11:45
Donald Tusk zaznaczył, że kluczem w wyborze nowych ludzi na ministerialne fotele była potrzeba nowej energii w rządzie. Zastrzegł, że odchodzący ministrowie dobrze sprawowali swoje funkcje. Premier podkreślił, że trudno było mu się rozstać z ministrami, którzy przestaną z nim współpracować. Zaznaczył, że część szefów resortów rządzi wraz z nim najdłużej w historii III RP. Ci "sześciolatkowie" to Radosław Sikorski, Elżbieta Bieńkowska i Bogdan Zdrojewski
11:45
11:50
Elżbieta Bieńkowska, która będzie wicepremierem i szefem połączonych resortów transportu i rozwoju regionalnego, powiedziała, że przed nami stoi ogromne wyzwanie - wykorzystanie nowej puli środków europejskich. Chcemy, żeby w 2020 roku Polska była konkurencyjna nie tylko ze względu na tanią siłę roboczą - powiedziała wicepremier podkreślając, że potrzebne jest do tego dobre wykorzystanie przyznanych Polsce środków unijnych.
11:51
Nowa minister nauki Lena Kolarska-Bobińska powiedziała, że przez całe życie zajmowała się sprawami nauki. Dodała, że dla polskiej nauki najważniejsze jest dobre wykorzystanie środków unijnych.
11:52
Joanna Kluzik-Rostkowska zadeklarowała, że najważniejsza będzie dla niej sprawa wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Drugą ważną kwestią będzie obniżenie cen podręczników, a kolejną lepsze niż dotąd przygotowanie uczniów do wymogów rynku pracy.
11:53
Nowy minister finansów Mateusz Szczurek oświadczył, że chce przede wszystkim doprowadzić do dużego skoku rozwojowego Polski. Potrzebny jest do tego wzrost gospodarczy i stabilność finansów publicznych.
11:54
Minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski powiedział, że ministerialna nominacja jest dla niego powodem do dumy. Będę się starał o tym pamiętać - powiedział minister dodając, że sprawami cyfryzacji zajmował się też w Parlamencie Europejskim.
11:55
Minister środowiska Maciej Grabowski zapowiedział, że jego priorytetem będzie przyspieszenie wydobycia gazu ziemnego z łupków. Surowiec ten może, jego zdaniem, zabezpieczyć potrzeby rozwojowe kraju.
11:55
Nowy minister sportu Andrzej Biernat podkreślił, że najważniejszy jest dla niego społeczno-edukacyjny wymiar sportu. Zapowiedział, że skoncentruje się na współpracy ze związkami sportowymi. Biernat dodał, że jego zadanie będzie ułatwione ze względu na decyzje podjęte przez poprzednią minister, Joannę Muchę.
11:56
Ministrowie Bieńkowska, Kluzik-Rostkowska, Szczurek, Grabowski i Biernat zostaną zaprzysiężeni 27 listopada. Lena Kolarska-Bobińska i Rafał Trzaskowski złożą przysięgę 3 grudnia, gdyż ciążą na nich zobowiązania członków Parlamentu Europejskiego.
11:58
11:59
12:00
Sylwetka Leny Kolarskiej-Bobińskiej
12:15
Jednym z zaskoczeń jest Mateusz Szczurek, który będzie nowym ministrem finansów. Poseł PO Jakub Szulc z sejmowej komisji finansów uważa, że taka decyzja premiera pokazuje, iż jest on otwarty na nowe twarze. Jednocześnie zaznacza, że nowy szef resortu finansów ma duże doświadczenie ekonomiczne.
12:16
Jakub Szulc podkreśla, że duże wyzwanie stoi przed minister Elżbietą Bieńkowską, która będzie odpowiadać nie tylko za rozwój regionalny ale także za całą infrastrukturę. Z jednej strony będzie przygotowywać wydatkowanie nowych środków unijnych, a z drugiej nadzorować resort wydający najwięcej z nich - resort transportu.
12:17
12:30
2013-11-20 12:40:08

Posłowie oglądają w telewizji transmisję z KPRM m.in. Przemysław Wipler /fot. NewsPix/
2013-11-20 12:43:25
Prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreśla, że decyzje podejmowane przez Krystynę Szumilas nie były i nie są dla nauczycieli korzystne. Dyrekcja związku pracowitość byłej minister określa jako mało pożądaną. "To raczej taka para puszczona w gwizdek. Efekty jej pracy są dalekie od oczekiwań nauczycieli i środowiska pedagogicznego" - powiedział prezes ZNP.
2013-11-20 12:43:41
Sławomir Broniarz uczula, że stanowisko Ministra Edukacji nie wymaga przeprowadzania ciągłych, zbędnych rewolucji. "Wolelibyśmy, żeby minister miał mniejsze ambicje. Nie sądzę, żeby Rada Ministrów wymagała, aby nowy kierownik resortu był zobligowany do przedstawiania nowych rewelacji" - uważa Sławomir Broniarz.
2013-11-20 12:43:52
W najbliższą sobotę w Warszawie ZNP organizuje manifestacje. Nauczyciele i pracownicy oświaty będą protestować przeciwko zmianom w karcie nauczyciela, które zaproponowała - żegnająca się z posadą - Krystyna Szumilas.
2013-11-20 12:44:26
"Widać, że akcje minister Elżbiety Bieńkowskiej rosną - tak jej nominacje na wicepremiera i ministra Rozwoju Regionalnego i Transportu" - komentuje politolog z Uniwersytetu Śląskiego, dr Tomasz Słupik.
2013-11-20 12:48:19
Jak dodaje jednak ta nominacja jest dla niej także wyzwaniem i pewnego rodzaju zagrożeniem. Połączenie resortów rozwoju regionalnego i transportu i awans na wicepremiera to duża zmiana. Minister Bieńkowska dostała jednak trudny obszar transportu, z którym musi się zmierzyć.
12:48
"Natomiast nominacja głównego ekonomisty ING Group na Europę Środkową i Wschodnią, Mateusza Szczurka na ministra finansów jest zaskoczeniem" - dodaje Słupik. Politolog powątpiewa, czy Mateusz Szczurek ma doświadczenie, by kierować finansami państwa w trudnym okresie kryzysu.
13:06
13:20
To tylko kosmetyka. Tak komentuje zmiany w rządzie politolog Marcin Poręba, z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Odchodzi siedmiu ministrów, na ich miejsce pojawia się sześciu nowych.
13:21
- Wynagrodził tych, którzy za nim stali, dlatego jego styl rządzenia się nie zmieni - przewiduje Marcin Poręba. Jak dodaje co najmniej dwa nazwiska są wątpliwe, jeżeli chodzi o kompetencje. Chodzi o Andrzeja Biernata i Joannę Kluzik-Rostowską. - Nie mają odpowiedniego przygotowania aby kierować tymi resortami - tłumaczy politolog.
13:22
Najbardziej właściwym wyborem jeśli chodzi o doświadczenie i kompetencje jest wybór profesor Leny Kolarskiej- Bobińskiej na ministra nauki zaznacza ekspert. Zastąpiła ona Barbarę Kudrycką. Elżbieta Bieńkowska, szefowa resortu rozwoju regionalnego, który został połączony z ministerstwem transportu, otrzymała również stanowisko wicepremiera.
13:33
Według PiS zmiany personalne nie zmienią funkcjonowania rządu Donalda Tuska. Bo nie zmienił się premier. Nowe otwarcie to zdaniem szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka mieszanie wody w tej samej szklance bez dodania cukru.
13:34
Według wiceprezes PiS Beaty Szydło - wbrew słowom premiera - nic nie wskazuje też na to by był to rząd nowej energii. Beata Szydło wyraziła zdziwienie i zaniepokojenie odejściem dotychczasowego wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego. Podkreśliła, że nie zakończył on prac nad budżetem na przyszły rok, nad zmianami w ustawie o finansach publicznych ani nad zmianami w systemie emerytalnym.
13:35
Według Beaty Szydło pozycja nowego ministra - Mateusza Szczurka będzie słabsza niż jego poprzednika ale ma stworzyć wrażenie, że młody, wykształcony fachowiec sprawi, że w finansach będzie się lepiej działo.
13:36
Mariusz Błaszczak uważa, że powierzenie ministerstwa finansów bankowemu analitykowi to wielkie ryzyko. Poseł podkreślił, że w Polsce jest potrzebna zmiana polityki gospodarczej ale nie w kierunku liberalnym, który zapewne będzie chciał wprowadzać były analityk jednego z największych banków w Polsce. Dodał, że nie można doprowadzać do tego by płace w Polsce były jeszcze niższe. Według Mariusza Błaszczaka liberałowie próbują stworzyć w Polsce konkurencyjną gospodarkę właśnie na zasadzie obniżania wynagrodzeń.
13:37
13:40
Połączenie resortów transportu i rozwoju regionalnego to zdaniem wiceprezes Szydło wynik kłopotów, które pojawiły się po dymisji Sławomira Nowaka i po doniesieniach o kolejnych aferach. Dlatego według posłanki PiS premier właśnie dzisiaj poinformował o zmianach. Wyboru musiał dokonać szybko, a ponieważ nie było zapewne kandydata, to zdecydował się na połączenie dwóch resortów - mówiła posłanka PiS dziennikarzom.
13:41
Jej zdaniem mogło też chodzić o stworzenie wrażenia zmiany systemowej, czy czegoś nowego ale nie ma to według Beaty Szydło żadnego "głębszego podłoża". Największym problemem rządu jest korupcja - podkreślił Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem ani minister Bieńkowska ani minister Trzaskowski nie dają gwarancji oczyszczenia stajni Augiasza, bo żeby ją wysprzątać, trzeba zmienić prezesa Rady Ministrów. "Dopóki premierem będzie Donald Tusk nie miejmy złudzeń - będzie to samo tylko w innym opakowaniu" - podkreślił szef Klubu PiS. Według Mariusza Błaszczaka premier miał problem z zaproszeniem do swojego słabego rządu ludzi z jakąś pozycją, dlatego ograniczył się do wewnętrznych przesunięć i ludzi nowych, którzy dopiero będą się uczyć.
13:44
Na konferencji prasowej Joanna Mucha przeprosiła Polaków za wszelkie niedociągnięcia.
2013-11-20 13:55:23
14:05
Adrian Furgalski uważa, że premier podjął bardzo odważną decyzję łącząc ministerstwo rozwoju regionalnego z resortem transportu. Szefem nowego ministerstwa została Elżbieta Bieńkowska, która dotychczas zarządzała unijnymi funduszami. Zdaniem eksperta transportowego, przed nową minister stoi bardzo trudne zadanie. Jeżeli nowa minister i wicepremier będzie chciała być szeryfem i brać wszystko na siebie, wtedy nawet ona sobie nie poradzi ze wszystkimi problemami. W ciągu najbliższych dni lub tygodni Elżbieta Bieńkowska powinna skompletować ekipę, która będzie zarządzać poszczególnymi odcinkami. To, zdaniem Furgalskiego, od jej składu będzie zależało powodzenie misji dokończenia obecnej perspektywy finansowej i rozpoczęcie nowej.
2013-11-20 14:07:31
Przed nowym ministrem finansów szereg trudnych decyzji. Tak uważa ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Główny ekonomista banku ING Marcin Szczurek zastąpi Jacka Rostowskiego.
2013-11-20 14:07:41
To bardzo trudny resort i kierowaniem nim wymaga dużej siły przebicia podkreśla ekspert. Jak dodaje jego związek z sektorem prywatnym oznacza, że bardziej rozumie problemy przedsiębiorców i zdaje sobie sprawę z konieczności redukcji deficytu budżetowego i cięć budżetowych.
2013-11-20 14:07:53
Największe wyzwanie to ustabilizowanie finansów publicznych dodaje ekonomista. Może stracić wiele obszarów finansowania ale cięcia są konieczne podkreśla Dariusz Woźniak. Elżbieta Bieńkowska ma być szefem połączonych ministerstw: rozwoju regionalnego i transportu, a do tego wicepremierem rządu.
2013-11-20 14:08:15
Nową minister edukacji będzie Joanna Kluzik-Rostkowska, nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, sportu - Andrzej Biernat, administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, a środowiska Maciej Grabowski.
2013-11-20 14:13:59
2013-11-20 14:14:46
Michał Kolanko, dziennikarz portalu 300polityka.pl, zwraca uwagę, że do rządu weszli kompetentni przedstawiciele młodszej generacji polityków. Resort finansów w miejsce Jacka Rostowskiego obejmie 38-letni Mateusz Szczurek. Natomiast europoseł PO Rafał Trzaskowski zastąpi Michała Boniego na fotelu ministra administracji i cyfryzacji. Michał Kolanko podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że w ekspercki trend zmian w rządzie wpisuje się także awans Elżbiety Bieńkowskiej na stanowisko wicepremiera. Przez ten rok rząd miał wiele kryzysów, które pokazywały chaos i brak kompetencji, Elżbieta Bieńkowska ma być symbolem tego nowego, technokratycznego podejścia - stwierdził dziennikarz.
2013-11-20 14:27:57
"Jeśli chodzi o ochronę środowiska to wpadliśmy z deszczu pod rynnę" - mówią ekolodzy. Organizacje ekologiczne są zaskoczone nowym ministrem środowiska. Maciej Grabowski zastąpi na tym stanowisku Marcina Korolca. Nowy minister w pierwszych słowach zapowiedział, że jego priorytetem będzie sprawa wydobycia gazu łupkowego. Piotr Siergiej z Koalicji Klimatycznej mówi, że to jakaś pomyłka. "To jest bardzo rozczarowujące. To jest zdanie, którego można by spodziewać się po ministrze gospodarki, czy energetyki, ale nie środowiska. To pokazuje jak polski rząd widzi resort środowiska. Jako tylko przybudówkę do ministerstwa gospodarki" - mówi ekolog.
2013-11-20 14:28:15
Paweł Średziński z WWF Polska także mówi, że nowy minister jest dla środowiska ekologów osobą anonimową. Dziwi się, że nowy szef resortu w pierwszych słowach mówi o gazie łupkowym. Jego zdaniem powinien położyć nacisk chociażby na energię odnawialną. "Zobaczymy jak nowy minister będzie spoglądał na wizję rozwoju energetyki odnawialnej. Powinna być ona priorytetem w naszym przypadku jako kraju, który jest coraz bardziej uzależniany od paliw kopalnych" - mówi przedstawiciel WWF.
2013-11-20 14:28:40
Nowym ministrem zszokowany jest także szef Greenpeace Polska Maciej Muskat. "Pan Grabowski z tego co mi wiadomo nie ma kompletnie nic wspólnego z ochroną środowiska. To pokazuje bardzo negatywny trend jeśli chodzi o ten rząd. W kwestii ochrony środowiska nie mamy co liczyć na prawdziwe intencje pana premiera Donalda Tuska" - ocenia szef Greenpeace. Szef organizacji ekologicznej dodaje, że ochrona środowiska w Polsce wpadła właśnie z deszczu pod rynnę.
2013-11-20 14:28:56
Premier Donald Tusk poinformował, że dotychczasowy minister Marcin Korolec pozostanie szefem odbywającego się w Warszawie szczytu klimatycznego. Przez najbliższy rok - do czasu szczytu klimatycznego w Limie - będzie pełnił funkcję pełnomocnika rządu do spraw negocjacji klimatycznych.
2013-11-20 14:54:17

Joanna Kluzik-Rostkowska, Lena Kolarska-Bobińska i Elżbieta Bieńkowska /fot. NewsPix/
2013-11-20 15:23:47
To drużyna, która jest odpowiedzialna za energiczny skok inwestycyjny - powiedział dziennikarzom w Strasburgu Janusz Lewandowski. Skomentował też objęcie przez Elżbietę Bieńkowską super-resortu, czyli połączonego ministerstwa transportu i rozwoju regionalnego. To ona będzie nadzorować wydawanie funduszy z nowego, unijnego budżetu. Jak tłumaczył, minister Bieńkowska staje się dyrektorem Polski w budowie.
2013-11-20 15:24:10
2013-11-20 15:38:03
Politycy komentujący rekonstrukcję rządu na Twitterze, już zaczynają powątpiewać w nowego ministra finansów, który jest byłym głównym ekonomistą ING:
2013-11-20 16:09:09
Rostowski: Odchodzę ze spokojem, bo wiem, że bezpiecznie przeprowadziłem Polskę przez kryzys. Dzisiaj polska gospodarka jest po bezpiecznej stronie. Stoimy na progu skoku rozwojowego, co widać w danych z ostatniego kwartału i w stale podnoszonych prognozach instytucji międzynarodowych
2013-11-20 16:23:05
Joanna Mucha odchodzi z rządu z żalem, ale trzyma kciuki za swego następcę. Na konferencji prasowej dotychczasowa szefowa resortu sportu mówiła, że minione dwa lata były najpiękniejszymi w jej życiu. Zapewniła jednak, że nie ma do nikogo pretensji i rozumie uwarunkowania, jakie towarzyszyły decyzji premiera. Joanna Mucha przeprosiła też Polaków za wszelkie niedociągnięcia.
2013-11-20 16:45:31
2013-11-20 16:53:58
Jak powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk dzisiejsze zmiany mają wyłącznie charakter wizerunkowy.

"Jest to jedno wielkie oszustwo ponieważ, pan premier przedstawił nam kilka nowych nazwisk, ale są to nazwiska ludzi, którzy w żaden sposób nie byli związani z resortami, którymi mają kierować

" - powiedział Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że są to ludzie bez żadnego doświadczenia zarówno zawodowego jak i parlamentarnego i nie mają pojęcia o resortach, którymi będą kierować.
2013-11-20 17:20:02
Wszyscy nowi ministrowie:
2013-11-20 18:03:56
Jarosław Kaczyński powiedział, że mówi się obecnie tylko o rekonstrukcji, która nie ma większego znaczenia, a znika zupełnie bardzo istotny temat wielkiej korupcji.
2013-11-20 18:06:10
Rekonstrukcja rządu to autorski projekt Donalda Tuska. Marek Sawicki z PSL mówił, że szef rządu nie konsultował zmian w rządzie ani z Januszem Piechocińskim, ani z własnym zapleczem politycznym.
2013-11-20 18:31:59
Tomasz Terlikowski na Facebooku: "A jednak miałem rację: zawsze może być gorzej. Ministrem edukacji została Kluzik-Rostkowska. A to oznacza, że lepiej nie będzie, będzie tylko jeszcze bardziej genderowo, równościowo i lewicowo. Czas szykować się na homoschooling..."
2013-11-20 18:46:01
2013-11-20 19:59:58
Zdaniem doktora Norberta Maliszewskiego dzisiejsze roszady w rządzie to próba odświeżenia wizerunku, przy jednoczesnej kontynuacji "polityki ciepłej wody w kranie". Ekspert od wizerunku politycznego zaznacza, że symbolem zmian jest wymienienie ministra Rostowskiego na młodego ekonomistę Mateusza Szczurka. Donald Tusk, zdaniem Maliszewskiego, postawił nie na wielkie osobowości, ale na ekspertów i urzędników i tym samym chce przekonać Polaków, że sytuacja w kraju będzie stabilna.