statystyki

Rolnicy jak obszarnicy. No i najmłodsi w całej UE

autor: Janusz K. Kowalski16.10.2013, 07:55; Aktualizacja: 16.10.2013, 08:31
Eksperci twierdzą, że zmiany pokoleniowe w polskim rolnictwie są bardzo korzystne.

Eksperci twierdzą, że zmiany pokoleniowe w polskim rolnictwie są bardzo korzystne.źródło: ShutterStock

Już 14,7 proc. gospodarstw rolnych prowadzą w Polsce osoby w wieku do 35 lat. To najwięcej w Unii Europejskiej, gdzie odsetek ten wynosi zaledwie 6,4 proc. Ponadto w naszym kraju mało jest użytkowników gospodarstw w wieku 65 i więcej lat – 8,4 proc. Tymczasem w Portugalii to aż 47 proc. Podobnie jest w Bułgarii i Rumunii.

Z danych GUS wynika również, że obecnie do młodych rolników należy w Polsce 16 proc. gruntów (użytków rolnych), podczas gdy we Wspólnocie dwa razy mniej. Wskaźniki te są w naszym kraju nieprzypadkowe. – Odmłodzeniu użytkowników gospodarstw rolnych sprzyjają już od początku lat 90. rozwiązania prawne, które umożliwiają uzyskanie emerytury po przekazaniu gospodarstwa nie tylko młodym członkom rodziny, lecz nawet osobom obcym – wyjaśnia dr Bożena Karwat-Woźniak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • jive(2014-04-22 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Na pewno dopłacają i z mlekiem matki wyssali narzekanie "nie opłaca się".
    Bardzo dobrze żyje się rolnikom przy niewspółmiernie niższym nakładom pracy
    w stosunku do pracownika budowlanego, pracującego w fabryce itp.Otrzymują dopłaty bezpośrednie /min 1000 zl do ha/,pośrednie do paliwa rolniczego,do przedszkola, z tytułu przejęcia gospodarstwa po rodzicach ok 70000 zl pożyczki bezzwrotnej na zagospodarowanie.Najgorsze że zdecydowana większość społeczeństwa musi pracować/ płacić podatki/po 10 a często i 12 godzin aby rolnik otrzymywał za stan posiadania / nie za ilość wyprodukowaną/ pieniądze. Czy się siedzi czy się leży do hektara się należy. Do tego stanu należy doliczyć armię urzędników- pasożytów do produkcji papierów .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie