Przez 3 dni muzułmanie docierać będą do miejsc symbolicznych, takich jak dolina Mina i góra Arafat, kolejne trzy przeznaczą na odpoczynek. Mekka to nie tylko miasto, to miejsce - w Polskim Radiu 24 wyjaśniał prof. Rafał Krawczyk ze Szkoły im. Łazarskiego. "Właściwie miasto, które tam dzisiaj jest, to otoczenie Świętego kamienia, prawdopodobnie meteorytu. Był czczony jeszcze w czasach przedmahometańskich przez różne pogańskie odmiany kultów. Kiedy Mahomet pogodził się z Mekkańczykami, objechał konno kamień na oznakę pojednania" - mówił profesor.

"Hadżdż jest jednym z filarów islamu i ma charakter symboliczny. Mahomet w ciągu pierwszych dwóch lat swojego posłannictwa kazał odwracać się wiernym w kierunku Jerozolimy, ponieważ uważał się za kontynuatora judaizmu. Kiedy Żydzi nie przeszli na islam obraził się na nich i nakazał odwrócić się wyznawcom w stronę Mekki" - wyjaśniał Rafał Krawczyk.
Hadżdż odbywa się w określonych dniach miesiąca Dhul Hidżdżah. Jednak w dowolnym terminie każdy może odbyć tak zwaną Mniejszą Pielgrzymkę, czyli Umra.