Przywódca liberalnej opozycji w Egipcie Mohamed ElBaradei został zaprzysiężony na tymczasowego wiceprezydenta Egiptu do spraw międzynarodowych - poinformowano w oświadczeniu.

Powołanie ElBaradeja, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, byłego szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej następuje po odsunięciu 3 lipca od władzy przez armię prezydenta Mohameda Morsiego. Wcześniej były ambasador Egiptu w Stanach Zjednoczonych Nabil Fahmy przyjął nominację na ministra spraw zagranicznych.

Egipt ma także nowego ministra spraw zagranicznych. Został nim były ambasador tego kraju w Stanach Zjednoczonych Nabil Fahmy. Przyjął on stanowisko szefa resortu w rządzie tymczasowym premiera Hazima el-Biblawiego. El-Biblawi, który przystąpił do formowania gabinetu, chce aby rząd składał się głównie z technokratów i liberałów. Jego zadaniem ma być pełne przywrócenie rządów cywilnych w ramach wspieranej przez wojsko tzw. "mapy drogowej". Tymczasowe władze w Kairze powstały po usunięciu na początku tego miesiąca przez armię prezydenta Mohamed Mursiego.

Egipska prokuratura przesłuchuje obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego i członków jego Bractwa Muzułmańskiego. Śledczy ustalają ich ewentualne działanie na szkodę państwa. Jak poinformowały AFP egipskie źródła sądowe, dziś prokuratorzy ustalają przebieg ucieczki Morsiego z więzienia Wadi Natrun w 2011, podczas powstania, które zakończyło trzy dekady rządów poprzedniego prezydenta Hosniego Mubaraka. Śledczy badają, czy zagraniczne grupy, takie jak palestyński Hamas i libański Hezbollah libański nie były zaangażowane w tę ucieczkę. Jakiś czas temu do prokuratury wpłynął donos na Mursiego i innych przywódców Bractwa, w którym zarzuca się im podżeganie do przemocy i zniszczenie gospodarki. Mohammed Mursi tylko rok sprawował swój urząd. Został on na początku lipca odwołany przez wojsko, po kilku dniach masowych protestów.