Badania potwierdzają, że in vitro może powodować niepożądane skutki genetyczne i zdrowotne u dzieci urodzonych tą metodą - napisali w specjalnym komunikacie członkowie Zespołu do spraw Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.

Takie negatywne efekty są w stanie wykryć specjaliści - mówi IAR Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ksiądz Stanisław Warzeszak. Według niego, w Polsce jest kilku takich profesjonalistów. Jednym z nich jest genetyk, profesor Alina Midro z Białegostoku. Duchowny przypomina też, że in vitro nie leczy niepłodności.

Eksperci zespołu bioetycznego podkreślają jednocześnie, że ich wystąpienie nie jest przejawem dyskryminacji dzieci poczętych metodą in vitro, ani też ich rodziców.

"To bardzo ważne stwierdzenie, może nawet należało od tego zacząć" - dodaje ksiądz Stanisław Warzeszak. Jego zdaniem bowiem, zwolennicy in vitro dla obrony swego stanowiska wykorzystują każde słowo. "Ich taki dokument Kościoła nie interesuje" - podsumowuje Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia. Dlatego, według rozmówcy IAR, wyciągając nawet jedno słowo będą chcieli udowodnić, że są przez Kościół stygmatyzowani.

Do swojego wystąpienia członkowie Zespołu do spraw Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dołączyli listę wystąpień naukowych, które potwierdzają jego stanowisko.