Papież jest głową Kościoła rzymskokatolickiego i katolickich Kościołów wschodnich, biskupem Rzymu, zwierzchnikiem Stolicy Apostolskiej oraz głową państwa Watykan. Liczbę papieży zestawia się różnie, zależnie od tego, czy uwzględnia się nielegalnie wysuniętych, antypapieży, czy nie. Spis papieży, sporządzony na podstawie badań historyków, wymienia Benedykta XVI jako 265. papieża.

Pontyfikat, to okres sprawowania urzędu przez Najwyższego Pontyfika, czyli papieża. Rozpoczyna się w momencie przyjęcia wyboru dokonanego przez konklawe, a kończy w momencie śmierci lub złożenia rezygnacji.

Najmłodszym w czasie wyboru na papieża był Oktawian z Tusculum, to jest Jan XII, żyjący w 10. wieku. Miał 18 lat. Najstarszym zaś był zmarły w VII wieku Agaton - w chwili objęcia tronu papieskiego miał ponad 100 lat.

Wśród papieży najwięcej było Włochów - ponad 200., Francuzów około 20. i Greków - około 15. Na tronie papieskim zasiadał jeden Austriak, jeden Anglik, jeden Palestyńczyk, jeden Holender i jeden Polak. Kanonizowanych zostało około 60. papieży. Liczbę antypapieży szacuje się na 40.

W dziejach papiestwa istniały bardzo długie pontyfikaty - najdłuższy - Piusa IX, żyjącego w 19. wieku - trwał ponad 31 lat, Jana Pawła II niemal - 26 lat i pół roku, a Leona XIII - ponad 25 lat. Najkrótszym pontyfikatem było sprawowanie urzędu przez zmarłego w 8. wieku Stefana II, który zasiadał na tronie papieskim zaledwie 5 dni - od 22 do 16 marca 752 roku.

W dziejach papiestwa zdarzało się, iż poszczególne grupy, na przykład mniejszości w kolegium kardynalskim lub rzymskie rody arystokratyczne, sprzeciwiały się sprawowaniu urzędu przez jakiegoś papieża. Dochodziło wówczas do wysuwania i wyboru antypapieża. Największy chaos zapanował w Kościele, kiedy w okresie schizmy zachodniej jednocześnie było trzech papieży, przekonanych o legalności swego wyboru. Pierwszym antypapieżem był prawdopodobnie żyjący w 3. wieku Hipolit, a ostatnim 15-wieczny papież - Feliks V.