Na liście nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla jest rekordowa liczba 259 kandydatów. Norweski Instytut Noblowski poinformował, że figuruje na niej 50 organizacji i 209 osób.

Na liście znajduje się między innymi pakistańska uczennica Malala Yousafzai, postrzelona przez talibów za to, że domagała się prawa dla dziewcząt do edukacji. Yousafzai jest teraz leczona w Wielkiej Brytanii. Do Nagrody Nobla nominowali ją norwescy parlamentarzyści.

Kandydatem jest także były prezydent USA Bill Clinton i działacze demokratyczni z państw Europy Wschodniej, byłego bloku komunistycznego. Lista nie jest podawana do publicznej wiadomości.

Wśród kandydatów wymieniany jest także białoruski obrońca praw człowieka Aleś Białacki i rosyjska dysydentka Ludmiła Aleksiejewa. Komitet Noblowski nie publikuje oficjalnie listy wyłonionych kandydatów, o nominacjach mogą jednak mówić ci, którzy zgłosili kandydatury. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone w październiku.

W ostatnich latach wybór laureatów Pokojowej Nagrody Nobla budzi coraz większe kontrowersje. W ubiegłym roku prestiżowym wyróżnieniem została odznaczona Unia Europejska, w 2009 roku - prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, zaledwie kilka miesięcy po objęciu urzędu.

Zgodnie z tradycją, Pokojowa Nagroda Nobla jest wręczana 10 grudnia, w rocznicę śmierci jej fundatora, dobroczyńcy Alfreda Nobla.

Pokojową Nagrodę Nobla mogą ubiegać się nie tylko poszczególne osoby, ale także organizacje.