Syrenki, których cokoły i tarcze pomalowane są w barwy narodowe państw uczestniczących w Euro 2012, zostały przekazane przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie stały od czerwca.

"Cieszę się, że jako miasto możemy przekazać 16 syrenek" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przypomniała, że towarzyszyły one fanom w strefie kibica latem podczas mistrzostw Euro 2012 i wyraziła nadzieję, że "rozgrzeją serca także podczas finału WOŚP".

Prezydent stolicy dodała, że figury wymagały "liftingu", ponieważ przez kilka miesięcy stały pod gołym niebem. "Było dużo ochotników na piłki trzymane przez syrenki" - podkreśliła.

Szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak zapowiedział, że "syrenki w sylwestra będą już dostępne na aukcjach internetowych WOŚP". Podkreślił, że syrenki to symbol, który jest rozpoznawany na całym świecie, a Euro 2012 było bardzo ważnym wydarzeniem mijającego roku. Zachęcał do licytowania figur, ponieważ - jak zaznaczył - "mogą one stanąć przy siedzibie firmy, w ogrodzie, na Times Square, na antypodach".

Dodał, że cena wywoławcza wszystkich przedmiotów na aukcjach internetowych WOŚP to 1 zł, ale wiele z nich osiąga później bardzo wysokie ceny. Przypomniał, że w tym roku licytowany będzie także m.in. bolid Roberta Kubicy oraz biurko redakcyjne Kamila Durczoka, a także tysiące innych gadżetów.

Gronkiewicz-Waltz wręczyła także osobisty prezent na licytację WOŚP - piłkę z podpisami piłkarzy polskiej reprezentacji narodowej. Natomiast Owsiak przekazał prezydent Warszawy jedną z tysiąca koszulek z wizerunkiem uśmiechniętego Alberta Einsteina z napisem "GODNOŚĆ". Wyjaśnił, że takie koszulki stworzono, ponieważ połowa środków zebranych w XXI finale ma być przeznaczona na zakup sprzętu dla osób starszych, "a do życia trzeba się uśmiechać".

Zaznaczył, że do decyzji o tym, aby część środków przeznaczyć na zakup sprzętu dla osób starszych, fundacja przymierzała się od kilku lat. "Zrobiliśmy badania i okazało się, że aż 92 proc. Polaków powiedziało stanowcze +tak+ dla tej inicjatywy" - wyjaśnił.

"W 38-milionowym kraju mamy zaledwie 750 łóżek geriatrycznych, a starość czeka każdego z nas" - mówił. Podkreślił, że WOŚP chce zmienić standardy opieki nad osobami starszymi tak, aby "łóżka na oddziałach dla ludzi w podeszłym wieku były nowoczesne".

Sprzęt kupiony przez WOŚP za pieniądze zebrane podczas XXI finału trafić ma także do stołecznych szpitali.

13 stycznia 2013 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 21., tym razem pod hasłem: "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów". Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka oraz wyposażenie szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych.