Antyislamski film, przedstawiający proroka w obraźliwym świetle wywołał wybuch gniewu na całym świecie. Od rana trwały ataki na ambasady krajów zachodnich w Sudanie, Pakistanie, Indiach, Jemenie...

Kolejna, większa fala antyamerykańskich manifestacji przeszła w piątek przez wiele państw zamieszkanych przez muzułmanów. Wyszli oni na ulice po modłach, by protestować przeciw filmowi szkalującemu islam. W zajściach tego dnia zginęły co najmniej cztery osoby.

Ataki na ambasady Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA w Chartumie w Sudanie

W sudańskiej stolicy Chartumie kilkutysięczny tłum demonstrantów zaatakował w piątek ambasady Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Protestujący wdarli się na teren niemieckiej placówki, podpalili część budynków i zatknęli na dachu jednego z nich islamską flagę, zastępując nią flagę niemiecką. Szef MSZ Niemiec Guido Westerwelle zapewnił, że pracownikom placówki nie grozi niebezpieczeństwo.

Część z ok. 5 tys. protestujących próbowała bez powodzenia szturmować ambasadę brytyjską, która sąsiaduje z placówką Niemiec. Brytyjski MSZ informował, że ambasady broni sudańska policja, nie podał jednak, ilu pracowników znajdowało się w środku w czasie ataku oraz czy znany jest ich los.

Z centrum Chartumu kilka tysięcy demonstrantów skierowało się do położonej na obrzeżach miasta ambasady USA. W blisko godzinnych starciach z sudańską policją pod kołami policyjnego wozu zginął jeden z demonstrantów. Kilkuset osobom udało się sforsować ogrodzenie ambasady i zawiesić islamską flagę na jednym z balkonów, jednak po ok. 2 godzinach wszyscy napastnicy zostali wyparci. Nikt z personelu ambasady nie został ranny.

Co najmniej 2 osoby zginęły w Tunisie

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 28 zostało rannych w piątkowych starciach przed ambasadą USA w stolicy Tunezji, Tunisie. Narodowości ofiar śmiertelnych na razie nie ujawniono.

Zanim policji udało się rozpędzić tłum, demonstranci starli się z funkcjonariuszami, przedostali się przez mur na teren kompleksu ambasady i rozbili okna budynku. Podpalili także samochody oraz przylegający do kompleksu ambasady budynek amerykańskiej szkoły.

Jedna osoba zginęła w Libanie

Tragicznie zakończyła się także stosunkowo niewielka, kilkusetosobowa demonstracja w Trypolisie na północy Libanu. W starciach z siłami bezpieczeństwa zginęła jedna osoba, a 25 zostało rannych. Protestowano zarówno przeciw kontrowersyjnemu filmowi, jak i rozpoczynającej się tego dnia wizycie papieża Benedykta XVI w tym kraju.

Od wybuchu protestów we wtorek zginęło 15 osób.

Złość w Kairze

Kilkaset osób starło się z siłami bezpieczeństwa w Kairze, gdzie protesty w pobliżu ambasady USA odbywają się już kolejny dzień. Tłum na placu Tahrir spalił amerykańską flagę; gdy zaczął przesuwać się w stronę ambasady, drogę zagrodziły mu oddziały policji, które zastosowały gaz łzawiący.

W pierwszym publicznym wystąpieniu od wybuchu protestów islamski prezydent Egiptu Mohammed Mursi apelował do muzułmanów o ochronę placówek dyplomatycznych i turystów. Komentatorzy interpretują jego wypowiedź jako spóźnioną próbę podreperowania nadszarpniętych stosunków z USA.

Wojsko rozpędziło demonstracje w Nigerii

Dwie demonstracje sprawnie rozpędziło wojsko w Nigerii, w miastach Dżos i Sokoto. Szybka reakcja sił bezpieczeństwa w Dżos była konieczna - pisze Reuters - ponieważ protesty w tym mieście szybko przeradzają się w starcia na tle religijnym między nigeryjskimi muzułmanami i chrześcijanami.

Precz a Ameryką i Izraelem w Indiach...

Do demonstracji doszło także w Indiach. Pod hasłami "Precz z Ameryką i "Precz z Izraelem" protestowało kilkanaście tysięcy mieszkańców indyjskiego Kaszmiru. W mieście Madras muzułmanie przypuścili atak na amerykański konsulat; udało im się jedynie zbić szyby w części okien i spalić podobiznę amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy. W szybkiej akcji policyjnej zatrzymano ponad 100 osób.

10 tys.manifestantów w Bangladeszu

Z kolei w Bangladeszu siły bezpieczeństwa zatrzymały pochód ok. 10 tysięcy manifestantów, którzy skandowali "Bóg jest wielki" i "Nie będziemy tolerować obrażania naszego wielkiego proroka" oraz spalili flagi USA i Izraela. Zaostrzono środki bezpieczeństwa wokół ambasady USA.

2 tys. protestujących w Jemenie

Dwa tysiące muzułmanów zgromadziła demonstracja w jemeńskiej stolicy Sanie, w pobliżu amerykańskiej ambasady, jednak policja nie dopuściła do starć, rozpraszając uczestników protestu strzałami w powietrze. Ochronę placówki wzmocnił przybyły tego dnia specjalny antyterrorystyczny pluton marines. Dzień wcześniej w zajściach przy ambasadzie zginęło czterech demonstrantów.

Protesty odbyły się w piątek także w Bahrajnie, Katarze, Afganistanie, Pakistanie, Iraku, Syrii i Turcji

Również w piątek nad miastem Bengazi w północno-wschodniej Libii na kilka godzin zamknięto przestrzeń powietrzną ze względów bezpieczeństwa. We wtorek w ataku ultrakonserwatywnych muzułmanów na konsulat USA w tym mieście zginęli czterej amerykańscy dyplomaci, w tym ambasador.

Antyamerykańskie nastroje na Bliskim Wschodzie i krajach islamskich wywołuje antyislamski film "Innocence of Muslims" (Niewinność muzułmanów), którego fragmenty zamieszczono w serwisie YouTube. Film przedstawia Mahometa jako oszusta i nieodpowiedzialnego kobieciarza, który aprobował molestowanie seksualne dzieci.

Jego autorem jest według agencji AP niejaki Nakoula Basseley Nakoula, koptyjski chrześcijanin mieszkający w południowej Kalifornii, karany w przeszłości za przestępstwa finansowe. W piątek oświadczył, że nie żałuje stworzenia filmu.