statystyki

Rosja wygrała wojnę Armenii z Azerbejdżanem

autor: Michał Potocki12.11.2020, 07:50; Aktualizacja: 12.11.2020, 07:50
Status ogryzka, który pozostanie po dotychczasowym Arcachu, nie został określony. Na te tereny wkroczy 1960 rosyjskich żołnierzy, którzy mają pilnować rozejmu.

Status ogryzka, który pozostanie po dotychczasowym Arcachu, nie został określony. Na te tereny wkroczy 1960 rosyjskich żołnierzy, którzy mają pilnować rozejmu.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ROMAN ISMAYILOV

Po dwumiesięcznej wojnie o Górski Karabach władze w Baku i Moskwie mogą mówić o znacznym sukcesie, a te w Ankarze – o sukcesie ograniczonym. Rządowi w Erywaniu grozi tymczasem upadek. Pod znakiem zapytania stanęło też samo istnienie odrębnych struktur w samozwańczej Republice Górskiego Karabachu (Arcach).

Przed wojną Arcach składał się z terenów, które w czasach ZSRR należały do Górsko-Karabachskiego Obwodu Autonomicznego (GKOA) oraz strefy buforowej między nim a Armenią, na którą składały się ziemie azerskie zajęte przez Ormian w latach 90. Zgodnie z obowiązującym od czwartku porozumieniem Azerowie zachowają dotychczasowe zdobycze terytorialne, przede wszystkim południe Arcachu, włącznie z miastem Şuşa/Szuszi, zdobytym na początku tygodnia. To kulturalna i historyczna stolica Karabachu, więc jej zajęcie miało dla Azerów znaczenie symboliczne. Niemniej ważne jest jej znaczenie strategiczne. Z położonego na wzgórzu miasta można szachować stolicę Arcachu Stepanakert. Dodatkowo leży ono na drodze M12, jednej z dwóch łączących Arcach z Armenią.

Ormianie muszą też oddać Azerom resztę strefy buforowej. Do 15 listopada mają przekazać rejon Karbacar/Karwaczar, do 20 listopada – rejon Ağdam/Akna (tę nazwę rozsławił klub Qarabağ), a do 1 grudnia – rejon Laçın/Berdzor poza korytarzem wzdłuż trasy M12 o szerokości 5 km, który połączy Górski Karabach z Armenią. Innymi słowy pod umowną kontrolą separatystów pozostanie najpewniej północna część dawnego GKOA i korytarz laçıński, jakaś jedna trzecia dotychczasowego terytorium.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • ed(2020-11-13 08:46) Zgłoś naruszenie 30

    W języku polskim funkcjonuje określenie „Armeńczycy”, jednak na określenie narodu właściwa jest forma tradycyjna – „Ormianie”, wykształcona w toku wielowiekowej obecności Ormian na terenach Rzeczypospolitej. Formę „Armeńczycy” należy stosować na określenie obywateli Republiki Armenii[7].

    Odpowiedz
  • Ron(2020-11-12 17:36) Zgłoś naruszenie 04

    Herr Pototsky, obywatele Azerbejdżanu to Azerbejdżanie (nie Azerowie), a obywatele Armenii to Armeńczycy (nie Ormianie). Glück auf!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie