statystyki

Więcej łóżek dzięki spółkom Skarbu Państwa

autor: Julita Żylińska02.11.2020, 09:52; Aktualizacja: 02.11.2020, 09:53
Budowa szpitala na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie

Budowa szpitala na Stadionie PGE Narodowym w Warszawieźródło: PAP
autor zdjęcia: Daniel Gnap

Siedem kontrolowanych przez państwo firm ma wybudować szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19. Kadrę i sprzęt mają zapewnić wojewodowie i istniejące placówki.

KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy oraz Węglokoks mają zbudować tymczasowe placówki w kilku województwach, dzięki czemu w nadchodzących tygodniach ma – według rządu – powstać 3 tys. dodatkowych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Do akcji ma się też włączyć Bank Gospodarstwa Krajowego. Wydatki pójdą w miliony, ale jak zapewnia w komunikacie Ministerstwo Aktywów Państwowych, koszty budowy poniesie Skarb Państwa. Spółki mają podpisywać z resortem umowy na refinansowanie inwestycji. Wyłożą więc środki, ale będą im one zwrócone, możliwe, że z funduszy covidowych.

Decyzje administracyjne o budowie szpitali tymczasowych przez spółki Skarbu Państwa podpisał w czwartek w nocy premier Mateusz Morawiecki. Zaskoczyły one nawet niektóre ze spółek, z którymi się kontaktowaliśmy. Dopiero w piątek po południu Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, rozmawiał na ten temat ze spółkami podczas wideokonferencji. Urzędnik resortu aktywów, z którym rozmawialiśmy, zapewniał nas, że opcja zaangażowania państwowych koncernów w budowę szpitali była „na stole” już wcześniej, choć sama decyzja faktycznie zapadła bardzo szybko.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie