statystyki

USA: Biali tęsknią za czasami przewagi. Trump wykorzystuje podziały

autor: Radosław Korzycki27.10.2020, 08:15; Aktualizacja: 27.10.2020, 08:18
Donald Trump

Donald Trumpźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: KAMIL KRZACZYNSKI

Donald Trump wykorzystuje podziały, które zaogniły się w czasie prezydentury Baracka Obamy.

Przez Stany Zjednoczone przechodzi fala demonstracji i innych działań na rzecz usuwania pomników upamiętniających konfederatów – przegranych z czasów XIX-wiecznej wojny secesyjnej, dziś kojarzonych głównie z walką o utrzymanie niewolnictwa. Ale wśród białej większości nie brak zwolenników konfederatów. Stephanie Arduini, wicedyrektorka muzeum poświęconego dziedzictwu i tożsamości z Richmond, stolicy dawnej Konfederacji, uważa, że rosnący sentyment do niej wynika z tego, że biali zatęsknili za czasami, kiedy mieli „społeczną przewagę”.

Kiedy w 2008 r. Barack Obama wygrał wybory prezydenckie, wydawało się, że Ameryka stała się społeczeństwem postrasowym ‒ w którym kolor skóry nie ma politycznego znaczenia. Ale to właśnie przez osiem lat prezydentury pierwszej afroamerykańskiej głowy państwa napięcia na tle rasowym wzrosły. Okazało się, że prezydent Afroamerykanin w każdej kwestii politycznej może kojarzyć się ludziom z podziałami wedle linii etnicznej.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie