statystyki

Jan Paweł II był przez lata często sabotowany przez administrację watykańską [ROZMOWA MAZURKA]

autor: Robert Mazurek18.10.2020, 15:00
Maciej Zięba, fot. Darek Golik

Maciej Zięba, fot. Darek Golikźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Darek Golik

Wielu biskupów uznawało, że jak się sprawcę przeniesie, zmusi do terapii, to problem zniknie. Dziś wiemy, że robili źle, ale proszę poczytać literaturę naukową z lat 90. i wcześniejszą - mówi w rozmowie z Robertem Mazurkiem Maciej Zięba OP dominikanin, teolog, publicysta.

Co poszło nie tak?

Sądzę, że najsłabszą stroną pontyfikatu Jana Pawła II była polityka personalna.

Papież nie znał się na ludziach?

Bazował na decyzjach przygotowanych przez współpracowników i wykazywał się daleko posuniętym zaufaniem do ludzi.

Był łatwowierny?

Nie podejrzewał, że ktoś go chce oszukać, to nie mieściło mu się w głowie. Swoją drogą teraz widzimy, że choć od 15 lat Ojca Świętego nie ma, to jakiegoś przełomu w nominacjach biskupich i kardynalskich też nie ma.

Gdzie Jan Paweł II popełnił błędy?

Są dwie ewidentnie fatalne nominacje kardynalskie i sporo biskupich, ale za nie papież ponosił tylko częściową odpowiedzialność.

Kardynałów wybierał sam. Pisze ojciec o tym w książce „Pontyfikat na czasy zamętu”, która miała w tym tygodniu premierę.

Jan Paweł II wyniósł do godności kardynalskiej Hansa Hermanna Groëra, arcybiskupa Wiednia, który – jak się później okazało – nie tylko miał kochanka, ale i molestował co najmniej kilkudziesięciu chłopców. To był seksualny zbrodniarz.

A drugi?

Arcybiskup Waszyngtonu Theodore McCarrick też miał na sumieniu wykorzystywanie seksualne ministrantów. Został ostatecznie wydalony ze stanu kapłańskiego, ale to już za papieża Franciszka. Co z tego, że to są dwie z 261 nominacji, oraz z faktu, że Jan Paweł II uczynił kardynałem wielkiego Jean-Marie Lustigera czy wspaniałego świętego François Nguy ê n Văn Thu â na z Wietnamu, skoro teraz wszyscy skupiają się tylko na tych błędnych wyborach?

Jak popatrzymy na nominacje polskich biskupów, to też można siąść i płakać.

Zasadą dyplomacji watykańskiej jest, że nuncjuszem apostolskim nie jest miejscowy ksiądz i że kadencja trwa dwa lata. Tymczasem pierwszym nuncjuszem w naszym kraju był Polak, jego misja trwała 21 lat.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (17)

 • Pokolenie JPII (2020-10-18 20:42) Zgłoś naruszenie 3913

  Mieliśmy okazję poznać JPII zob. I odczuć jego obecność wśród naszych społeczności, jego słowa I bezgraniczne jego zaufanie Bogu i człowiekowi bo sam wierzył że człowiek jest obrazem Boga. A my Polacy próbujemy podważać jego zasługi I to w wolnej Polsce do wolności której znacznie się przyczynił. "I to w jakim umundurowaniu"...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ekonomista(2020-10-18 20:04) Zgłoś naruszenie 3715

  JP2 nie trzeba wybielać. Wystarczy nie słuchać ideologicznego oczerniania.

  Odpowiedz
 • Lola(2020-10-19 08:13) Zgłoś naruszenie 2613

  Faryzeusze jesteście . Powinniście być dumni z takiego Człowieka jak J P nic złego nie zrobił to nie Jego wina że są pedofile . Ksiądz to człowiek też .. Mądrale tylko krytyka i madrzenie się nic więcej ani jeden mądry komentarz . Zostawcie Tego Karola w spokoju

  Odpowiedz
 • I kto(2020-10-18 18:20) Zgłoś naruszenie 2131

  w to wybielanie uwierzy ???

  Odpowiedz
 • PodPiS(2020-10-18 20:38) Zgłoś naruszenie 2063

  Zamiatał pod dywan co tylko się dało.

  Odpowiedz
 • takijeden(2020-10-19 07:05) Zgłoś naruszenie 1414

  To co w polskim kościele nazywa się konserwatyzmem to na świecie jest znane jako współpraca z faszystowskimi rządami zbrodniczymi dyktaturami z Ameryki Południowej i Środkowej. Za Wojtyły odbywały się orgie w Watykanie- również pedofilskie. O kryciu pedofili w US Irlandii-to są udowodnione przypadki nie wspomnę.O zboczeńcach prałatach, biskupach w Polsce to już też wiemy. O pomyśle na produkcję zwolenników w Afryce gdzie tępiono prezerwatywy i w ten sposób miliony umierały z głodu i na Aids to można się dowiedzieć nawet z hagiografii Trochę za dużo tych przypadków. Współczuję stanu umysłu bezkrytycznym zwolennikom. Jest pojęcie Homo Sovieticus czyli mamy wspaniałego Cara, którzy rządzi jednoosobowo ale odpowiadają za jego czyny urzędnicy. Patrz Rosja z Putinem, Korea Połnocna itd

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Maria(2020-10-19 16:13) Zgłoś naruszenie 63

  Zło nie zwycięży się wylewaniem pomyj, złością, oskarżaniem. Trzeba samemu umieć przebaczać, iść przez życie niosąc prawdziwą miłość. To dopiero jest trudne !!!

  Odpowiedz
 • Izabela P.(2020-10-19 11:49) Zgłoś naruszenie 64

  Naganne postawa Robertem Mazurka Macieka Zięby OP dominikanina, teologa, publicysty. Tyle wiedzy nie pomogło, żeby wiedzieć, że zła się nie usprawiedliwia ("... że robili źle, ale proszę ..")? Zło zwalcza się dobrem. Tak mówią. Niestety, tylko mówią. Zło zwalczać dobrem oznacza pomóc poszkodowanym! Ale nawet tego nie wiedzą. Katastrofa ten kościół. Tylko bla, bla, bla.

  Odpowiedz
 • Izabela P.(2020-10-19 13:06) Zgłoś naruszenie 64

  I jeszcze jedno. Wy prubujecie cały czas USPRAWIEDLIWIĆ zło. Pedofilia jest złem, ukrywanie czynów pedofilskich jest złem! Usprawiedliwianie ich ( bo "takie czasy," bo "administracja", bo nominacje .. itd.) jest złem. Tak robił Pan Jezus? Tak mówił? Opamiętajcie się wreszcie.

  Odpowiedz
 • Bukzapłać(2020-10-19 09:18) Zgłoś naruszenie 532

  Wojtyła całował się z pedofilami zanim to stało się modne w kościele rzymskokatolickim .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mariusz 32(2020-10-19 19:09) Zgłoś naruszenie 55

  Pan Ziemba w białym habicie dużo szczeka, ciekaw jestem co kryje, jaki syf ukrywa pod habitem. Dowiemy się i tego, spokojnie.

  Odpowiedz
 • Jaro22(2020-10-19 22:59) Zgłoś naruszenie 21

  Zaczął się atak Antychrysta a jak czytam niektóre wpisy to chce się powiedzieć,, BOŻE wybacz im ponieważ nie wiedzą co czynią AMEN

  Odpowiedz
 • Ja(2020-10-23 22:28) Zgłoś naruszenie 00

  A tak zamiast tych antychrystów jakieś sensowne wytłumaczenie może? Bo odkąd zacząłem zadawać się z "wiernymi" katolickimi to słyszę o samych antychrystach, diabłach itp Człowiek zaczyna się bać samego siebie.Strasznie dużo przekleństw w tym kościele jakoś...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie