statystyki

Kto będzie płakał po Ministerstwie Cyfryzacji

autor: Paulina Nowosielska05.10.2020, 09:02; Aktualizacja: 05.10.2020, 09:28
Jadwiga Emilewicz

Jadwiga Emilewiczźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

O jego likwidacji mówiło się niemal od chwili utworzenia. Przypieczętowanie tej decyzji akurat dziś może być jednak przedwczesne.

‒ To jest eksperyment – mówi Wiesław Paluszyński, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, komentując restrukturyzację rządu, w wyniku której zlikwidowano Ministerstwo Cyfryzacji, a informatyzacja przeszła do KPRM. ‒ Jednym z celów zmiany jest zwiększenie skuteczności rządu. KPRM ma teraz na stanie informatyzację, obok „członkostwa RP w UE”. Unijne sprawy wymagają działań ponad resortowymi podziałami. Jeśli tak samo będzie ze schedą po MC, to może oznaczać wzmocnienie tej tematyki. Bo pozycja Marka Zagórskiego w kontaktach z innymi resortami malała. Może nadzór KPRM zmobilizuje do działania np. te spółki Skarbu Państwa, które znalazły się na liście kluczowych podmiotów związanych z cyberbezpieczeństwem. Były zobligowane do przeprowadzenia m.in. specjalistycznych audytów. Niewiele w tej sprawie zrobiono – dodaje.

Witold Czarnecki (PiS) z sejmowej komisji cyfryzacji wspomina np. prace nad ustawą o doręczeniach elektronicznych, której celem jest m.in. zagwarantowanie obywatelowi prawa do elektronicznej komunikacji z organami państwa. Wymagała konsultacji z resortami finansów, klimatu, sprawiedliwości. Koordynatorem prac było MC. – I widziałem, jak trudno było zgrać postulaty wszystkich – mówi poseł.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie