statystyki

Więcej Unii i klimatu, mniej dyskryminacji

autor: Magdalena Cedro17.09.2020, 07:50; Aktualizacja: 17.09.2020, 07:50
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyenźródło: ShutterStock

Jeszcze bardziej zielona i cyfrowa – taka ma być w ciągu najbliższej dekady Unia Europejska według Ursuli von der Leyen.

Orędzie o stanie Unii to doroczne wystąpienie przywódcy kierującego Komisją Europejską w Parlamencie Europejskim, w którym wyznacza on priorytety na kolejne lata. Ursula von der Leyen, która piastuje urząd przewodniczącej od grudnia 2019 r., wczoraj wygłosiła takie orędzie po raz pierwszy.

Potwierdziły się wcześniejsze informacje DGP; w ramach przeglądu celów klimatycznych na 2030 r. von der Leyen dokręciła zieloną śrubę, zapowiadając radykalne zwiększenie zobowiązań. Bruksela od jakiegoś czasu rozważała podniesienie celu zmniejszania poziomu dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery z obecnych 40 proc. do 50–55 proc. względem stanu z 1990 r. Wczoraj przewodnicząca KE postawiła na ten drugi wariant. – Już pokazaliśmy, że możemy to zrobić. Emisje od 1990 r. zmalały o 25 proc., a nasza gospodarka urosła o 60 proc. – podkreśliła von der Leyen. Według niej realizacja ambitniejszego celu uniezależni Europę od importu energii, stworzy miliony nowych miejsc pracy i ograniczy zanieczyszczenia powietrza o połowę.

Prawo klimatyczne i energetyczne UE ma być dostosowane do nowego celu przed latem 2021 r. Jest jednak jasne, że nowego zobowiązania nie uda się osiągnąć bez zazieleniania innych sektorów gospodarki. Dzisiaj wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans ma przedstawić szczegółowy plan, ale z dokumentów, które wyciekły do mediów i z którymi zapoznał się DGP, wiadomo, że Bruksela narzuci klimatyczne ambicje w transporcie, rolnictwie, leśnictwie i budownictwie. Unia chce, by bardziej zielone stały się środki transportu, które najwolniej przestawiają się na odnawialne źródła energii. W ciągu nadchodzącej dekady udział OZE w transporcie ma wzrosnąć z 6 do 24 proc. Transport i budownictwo zgodnie z planami Brukseli mogą też zostać objęte systemem handlu pozwoleniami na emisję ETS.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie