statystyki

Zybertowicz: Zastanawiamy się, jak komunikować się z ludźmi, którzy dali się zmanipulować [Wywiad Rigamonti]

autor: Magdalena Rigamonti24.07.2020, 06:00; Aktualizacja: 24.07.2020, 13:39
Andrzej Zybertowicz Fot. Maksymilian Rigamonti

Andrzej Zybertowicz Fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

Co zrobimy z 10 mln naszych przeciwników, którzy zagłosowali na Trzaskowskiego? Zastanawiamy się, jak komunikować się z ludźmi, którzy dali się zmanipulować. Z Andrzejem Zybertowiczem rozmawia Magdalena Rigamonti.

Jest pan socjologiem.

I historykiem z pierwszego wykształcenia.

Oraz doradcą prezydenta Andrzeja Dudy, na którego głosowało 10 mln Polaków. Na Rafała Trzaskowskiego też 10 mln.

W wielu krajach kandydaci w wyborach prezydenckich idą łeb w łeb. Taka jest uroda demokracji, że w II turze obie strony mobilizują wszystkie zasoby emocjonalne, intelektualne i finansowe. W dziejach demokracji to nic nadzwyczajnego.

W dziejach Polski to nadzwyczajna sytuacja.

A wybory, w których konkurentami byli Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski?

Zdecydowanie mniejsza frekwencja.

A po jednej stronie był TW Bolek, a po drugiej TW Alek – a większość wyborców nie miała o tym pojęcia. Tak naprawdę wybór był pozorny. A teraz był rzeczywisty. To nie znaczy, że bagatelizuję sytuację, jestem tylko przeciw histeryzowaniu i tragizowaniu.

Ani nie tragizuję, ani nie histeryzuję.

To się okaże, jak pani będzie wybierała coś z tej rozmowy do leadu, do tytułu, czy będzie pani podkręcać, czy nie.

Widzę, że jest pan też specjalistą od mediów.

Obserwuję je.

„Rozważamy, jak zrobić, żeby w Polsce było dwa razy więcej miłości niż jest”. To pan po spotkaniu w Sejmie z Jackiem Kurskim i Jackiem Sasinem.

Miłość to podstawa.

Chodzi o to, żeby te 10 mln od Trzaskowskiego zmusić do pokochania Dudy. Pan nawet powiedział, jak to zrobić: trzeba przestać mówić bzdury. Rozumiem, że chodzi o bzdury w mediach, o repolonizację mediów.

Jeśli chodzi o media, nie mam żadnej mocy sprawczej w zakresie działań legislacyjnych czy regulacyjnych. Dlaczego mnie pani o to pyta? Nie jestem dobrym adresatem.

Był pan przedstawicielem prezydenta na spotkaniu w Sejmie dotyczącym mediów.

Nie.

Pomyliłam się?

Tak.

Czyli jako kto tam pan był?

Tego nie powiem.

Jako socjolog?

Kto wie? Może jako dziecię Boże? Można snuć dowolne spekulacje.

Nie chcę spekulować. Zgodził się pan na wywiad, dlatego pytam. Jak powinny wyglądać media w Polsce?

Nie mam tej sprawy do końca przemyślanej.

Magazyn DGP 24.07.20

Magazyn DGP 24.07.20

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

To słowo „miłość”, „dwa razy więcej miłości” wypowiadał pan z jakimś cynizmem, pogardą.

Na pewno nie z pogardą, takie uczucie jest mi obce. W ogóle intensywne uczucia są mi obce. A media... Wielokrotnie byłem ich ofiarą. Wielokrotnie moje wypowiedzi były złośliwie przekręcane.

Ale też był pan ich bohaterem i gwiazdą.

Wszystko to marność tego świata.

Kolokwialnie zapytam: nie robi to panu dobrze?

W pierwszej fazie wchodzenia do przestrzeni publicznej był dreszczyk emocji. Teraz średnio w tygodniu odmawiam pięciu mediom.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (22)

  • Ola(2020-07-24 07:33) Zgłoś naruszenie 3913

    Jaki prezydent tacy doradcy - kolejne 5 lat wstydu dla ludzi uczciwych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obywatel(2020-07-24 09:04) Zgłoś naruszenie 315

    W demokracji sprawa jest prosta panie Zybertowicz: wszystkie działania należy podejmować dla dobra kraju, którym się rządzi. A działanie tylko dla dobra własnej partii i jej członków i usprawiedliwianie wszelkich łajdactw i podłości wolą większości to nie jest demokracja.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Przekonać(2020-07-24 13:41) Zgłoś naruszenie 287

    jak najwięcej naiwnych aby wąska grupka (PiS) mogła żyć jak pączki w maśle ! Stara śpiewka, którą pewnie pamięta pan z zapędów reformatorskich PZPR.

    Odpowiedz
  • qas(2020-07-24 11:46) Zgłoś naruszenie 254

    A zaczynał od aktywizowania organizacji partyjnych (pop) . Patrzcie Państwo jaki się demokrata zrobił od końca lat 70-tych. Każdy ma szansę na "dobrą zmianę", choć nie każdy powinien pchać się na afisz. Ten miał zawsze skłonności "reformatorskie". Wektor mu się tylko zmieniał.

    Odpowiedz
  • Karr(2020-07-24 22:49) Zgłoś naruszenie 176

    To wyborcy Dudy są zmanipulowani a wręcz wyprani przez Kurskiego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Przeciwko faszyzmowi(2020-07-24 23:03) Zgłoś naruszenie 175

    Proszę pana istnieje coś ważniejszego niż kasa. Szacunek do samego siebie. Przez szacunek do samego siebie nigdy nie przekona mnie pan do Dudy czy do innego pionka w grze o tron Kaczyńskiego. Choćby i Duda obiecywał miliony na moje dzieci ja na niego nie zagłosuję, nie sprzedam się. Jesteście pazerni na kasę i władzę i zwyczajnie rozgrywacie Polskę. Nie liczy się dobro kraju, dobro ludzi tylko kasa na koncie, nowe wieżowce, nowe ziemie. Nie liczy się zdrowie, edukacja, dobro niewinnych dzieci i zwierząt. Macie gdzieś wszystkich Polaków tylko wybraliście sobie najłatwiejszą do zmanipulowania grupę wyborców. Sklociliscie je pozostałym grupom. Ile wydajecie milionów miesięcznie na trolli internetowych którzy codziennie dolewaja oliwy do ognia, podsycaja nastroje? Przecież to widać. Kiedy ludzie przejrzą na oczy gdzie nas Polskę zaprowadzi to poddanie Kaczyńskiemu? Czy Niemcy nie kochali też swojego Adolfa? Kiedy opozycja weźmie się do roboty i zacznie rozmawiać z wyborcami Kaczyńskiego? Przecież tutaj trzeba prawdziwego wysiłku i oddania. Rację ma ten co napisał że opozycja powinna zaprzestać podkładamia się w parlamenencie. Potrzeba wielkich ludzi, pełnych cnót, nowoczesnych i rozważnych. Nie potrzeba kukiełek i ludzi bez serca, bezwartosciowych. Skończcie z układami i dajcie głos mądrym ludziom.

    Odpowiedz
  • wyborca pis(2020-07-24 12:36) Zgłoś naruszenie 156

    sluchac takiego de---la to jak upasc w rynsztok

    Odpowiedz
  • j.(2020-07-24 20:41) Zgłoś naruszenie 143

    Pamiętam, jak Margaret Thatcher jeszcze za komuny będąc z wizytą w Polsce dała ówczesnym władzom lekcję demokracji mówiąc, że w krajach demokratycznych istnienie legalnej opozycji jest czymś normalnym, a Ona, gdy była przywódczynią opozycji była traktowana, jak jedna z najważniejszych osób w państwie. Nie porównując przywódców obecnej opozycji w Polsce (jeśli tacy w ogóle są...) z Żelazną Damą, bo by się pewnie w grobie przewróciła, należy zauważyć, że obecnie rządzący Polską zdają się tego wcale nie rozumieć i traktują istnienie ludzi o innych poglądach, jak jakiś "gorszy sort", patologię, z którą należy walczyć i Pan Zybertowicz doskonale się w ten paradygmat wpisuje mówiąc, że głosujący na kandydata opozycji zostali zmanipulowani. Zwolennicy opozycji mają aż nadto powodów na to, ażeby powiedzieć, że głosujący na obecnego prezydenta są ofiarami manipulacji, choćby z powodu niezwykle agresywnej, prymitywnej propagandy TVP. Ale co z tego wynika, że głosujących na przeciwną stronę nazwie się ofiarami manipulacji? Moim zdaniem dokładnie nic, ale takie stwierdzenia padają niestety na dobrze rozpoznany przez władzę podatny grunt. A winę za to ponosi - moim zdaniem - opozycja, która dalej brnie w dobrze sobie znane ślepe uliczki składając kolejne wota nieufności, albo wykrzykując z sejmowej mównicy mocne słowa dokładnie ku uciesze Kaczyńskiego. Zamiast wyciągnąć lekcję z własnych błędów, oni wolą w te błędy dalej brnąć i uparcie robią to, z czego polityczny zysk jest zerowy, choć być może im to poprawia samopoczucie. Polityka jednak nie polega na poprawianiu sobie samopoczucia, tylko na skutecznym osiąganiu celów, a w szczególności - jeśli się jest w opozycji - zdobywaniu władzy! Oni na razie raz po raz przegrywają, a zachowują się tak, jak trener drużyny, która przegrywa kolejne mecze, ale on uparcie nie chce zmienić ani składu, ani ustawienia na boisku, ani taktyki, tylko dalej brnie! Ciekawe, wobec kogo teraz złożą następne wotum nieufności...

    Odpowiedz
  • k.kk(2020-07-25 14:28) Zgłoś naruszenie 123

    Właśnie Panie Zybertowicz, dałęś się pan zmanipulować, a swoją drogą opowiadasz pan takie dyrdymały, że aż uszy więdną !

    Odpowiedz
  • Powstrzymać psychozę(2020-07-25 11:29) Zgłoś naruszenie 103

    Kolejny manipulant chce narzucić swoje psychotyczne wizje normalnym ludziom.

    Odpowiedz
  • ada(2020-07-24 21:04) Zgłoś naruszenie 95

    i ten człowiek miał zostać profesorem?!!!!!! Pustak i lojkundź

    Odpowiedz
  • Mały(2020-07-25 15:42) Zgłoś naruszenie 83

    PIS to narodowi socjaliści na wzór tych w Niemczech lat 30 - tych.

    Odpowiedz
  • emeryt(2020-07-25 10:17) Zgłoś naruszenie 81

    Jak wytłumaczyć staruszkom z Podkarpacia, że Trzaskowski nie wprowadzi obowiązkowej eutanazji? No jak panie profesorze?

    Odpowiedz
  • Paweł(2020-07-25 09:32) Zgłoś naruszenie 84

    Jak czytam wypowiedzi tego Pana, to zaczynam rozumieć, dlaczego nie zgadzają się przyznać temu Panu tytułu PROFESORA. Często się nie zgadzałem z tym co mówi ten Pan , ale te bzdury wypowiedziane w tym wywiadzie skreśląją go całkowicie. Stwierdzenie, że "wyborcy Trzaskowskiego dali się zmonipulować" świadczy o stanie tego Pana, a nie o wiedzy socjologicznej. A ten stan umysłu nazywa się PiS.

    Odpowiedz
  • KRISS(2020-07-25 18:50) Zgłoś naruszenie 74

    Ludzie zmiłujcie się !!!!!! robić wywiady z tym chorym człowiekiem to chyba lekka przesada ,wystarczy że jest doradcą prezydenta DUDY !!!!!

    Odpowiedz
  • Byly wierny(2020-07-26 10:25) Zgłoś naruszenie 62

    I ten czlowiek chcialby zostac profesorem nie dostrzega kurskiego pawlowicz piotrowskiego banasia sasina kepy mazurek ziobry glinsliego czputowicza i kaczora z ich wyczynami glupi jest czy udaje nie tylko lize

    Odpowiedz
  • Obywatel.(2020-07-26 11:14) Zgłoś naruszenie 32

    W, panach , wypowiedziach ,panie Zybertowicz to jak bym słuchał , sekretarza , partii , PZPR-u , z czasów ,PRL-u i ta ślepa ,wiara ,w tradycję , z czasów , byłego PRL-u , skoda ,dla pana ,że ten czas , nieubłagalnie się skończył dla pana i pańskiej wizji i ,obecnie rządzących , też nadejdzie.

    Odpowiedz
  • Alonso(2020-07-26 12:16) Zgłoś naruszenie 21

    Ciekawe czy Zybert już oswoił się z myślą, że nie nadje się na profesora...

    Odpowiedz