statystyki

Osiecki, Żółciak: Młody Donald Tusk do wyciągnięcia Platformy z dna

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak13.07.2020, 08:40; Aktualizacja: 13.07.2020, 08:42
Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Szymon Łabiński

PO i jej kandydat 90 proc. celów osiągnęli w momencie wejścia Rafała Trzaskowskiego do II tury. Cytując Stefana Ciszewskiego, wystawienie prezydenta Warszawy umożliwiło PO powrót z dalekiej podróży. 

W maju wisiało nad nią widmo kilkuprocentowego wyniku Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i wejścia do II tury Szymona Hołowni czy Władysława Kosiniaka-Kamysza. To oznaczało podkopanie pozycji PO na scenie parlamentarnej. Znów ‒ jak w 201 6 r . ‒ pojawiłyby się pytania o to, czy słusznie to ona jest liderem opozycji anty-PiS. Po lekcji Kidawy-Błońskiej PO zagrało va banque, stawiając na scenariusz odsunięcia majowych wyborów i domagając się wprowadzenia stanu nadzwyczajnego na absurdalnie długi termin (przynajmniej roku). Bezczelność przyniosła szczęście. Bo PiS nie zdecydował się na najłatwiejszy scenariusz wprowadzenia na moment stanu nadzwyczajnego i wyborów już w sierpniu. W takim przypadku zmniejszyłyby się szanse na wygraną Andrzeja Dudy, ale w stawce kandydatów nadal byłaby Kidawa-Błońska. PiS poszedł za to na przesunięcie terminu wyborów, które dawały szansę na wymianę kandydata. PO to wykorzystała. Miała do wyboru kilku kandydatów. Oprócz Trzaskowskiego także Donalda Tuska czy Tomasza Grodzkiego. Obaj byli starsi od prezydenta Warszawy i mogli wydać się mniej ryzykowni.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie