Jeszcze nigdy tak wielu wiedziało tak niewiele [Podsumowanie kampanii]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak10.07.2020, 06:00; Aktualizacja: 10.07.2020, 07:51
Na finiszu kampanii Andrzej Duda zaproponował „koalicję polskich spraw” – współpracę różnych środowisk politycznych w obliczu kryzysu związanego z pandemią. – Spotkajmy się na spokojnie po 12 lipca. Porozmawiajmy o tych sprawach, które są dla Polski najważniejsze – zachęcał prezydent.

Na finiszu kampanii Andrzej Duda zaproponował „koalicję polskich spraw” – współpracę różnych środowisk politycznych w obliczu kryzysu związanego z pandemią. – Spotkajmy się na spokojnie po 12 lipca. Porozmawiajmy o tych sprawach, które są dla Polski najważniejsze – zachęcał prezydent.źródło: ShutterStock

Prawo i Sprawiedliwość liczy, że powtórzy ścieżkę, która dała mu wyborcze zwycięstwo w 2005 r. Wtedy, wobec „Polski liberalnej” PO, postawiło na awans dla wyborców z prawej strony i Samoobrony, co dało zwycięstwo Lechowi Kaczyńskiemu. PO z kolei stawia na maksymalną mobilizację elektoratu, bo liczy, że wyższa frekwencja przysporzy wyborców Rafałowi Trzaskowskiemu.

Na finiszu kampanii Andrzej Duda zaproponował „koalicję polskich spraw” – współpracę różnych środowisk politycznych w obliczu kryzysu związanego z pandemią. – Spotkajmy się na spokojnie po 12 lipca. Porozmawiajmy o tych sprawach, które są dla Polski najważniejsze – zachęcał prezydent. Po dość ostrej i miejscami nerwowej kampanii taki pojednawczy apel może dziwić. Ale tylko na pierwszy rzut oka. Zabieg prezydenta wynika jednak z sondażowych kalkulacji. Pojawił się w nieprzypadkowym momencie i jest kierowany do konkretnych grup.

Przede wszystkim jest to wyraźny ukłon w stronę elektoratów, które wciąż są w zasięgu Andrzeja Dudy – mimo że pozostają bardziej skłonne oddać głos na Rafała Trzaskowskiego w II turze. Zaproszenie do współpracy zostało bowiem bezpośrednio skierowane do Koalicji Polskiej (ludowców i kukizowców) oraz Konfederacji. Prezydent nie wymienił ruchu Szymona Hołowni i – z oczywistych względów – Koalicji Obywatelskiej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie