statystyki

Berlin rozbroił konstytucyjną minę. Bundestag poparł program skupowania obligacji przez EBC

autor: Magdalena Cedro06.07.2020, 07:47; Aktualizacja: 06.07.2020, 07:48
Za uchwałą głosowały w czwartek wchodzące w skład rządu CDU kanclerz Angeli Merkel i jej bawarska odnoga CSU oraz lewicowa SPD, a także Zieloni i liberalna FDP. Wstrzymała się Lewica.

Za uchwałą głosowały w czwartek wchodzące w skład rządu CDU kanclerz Angeli Merkel i jej bawarska odnoga CSU oraz lewicowa SPD, a także Zieloni i liberalna FDP. Wstrzymała się Lewica.źródło: ShutterStock

Bundestag poparł program skupowania obligacji przez Europejski Bank Centralny. W kontrowersyjnym wyroku kontestował go Federalny Trybunał Konstytucyjny.

Wniosek w niemieckim parlamencie poparła w czwartek większość ugrupowań. Przeciwko jako jedyna była Alternatywa dla Niemiec, której politycy byli autorami pozwu do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe przeciwko programowi PSPP (Public Sector Purchase Programme).

Chodzi o akcję skupowania papierów dłużnych krajów Eurolandu przez Europejski Bank Centralny na łączną sumę 2,2 bln euro. Sędziowie z Karlsruhe w kontrowersyjnym wyroku z 5 maja stwierdzili, że EBC mógł wyjść poza swoje uprawnienia, co narusza niemiecką konstytucję. Dali rządowi i parlamentowi trzy miesiące na zapewnienie, że EBC, prowadząc program, dokonał proporcjonalnej oceny jego skutków. W przeciwnym razie Bundesbank musiałby wycofać się z PSPP.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie