statystyki

dr Ewa Marciniak: Kojarzenie „zwykłego człowieka” jedynie z materialnymi aspiracjami czy tradycyjnymi wartościami to błąd [WYWIAD]

autor: Kacper Leśniewicz31.05.2020, 19:00; Aktualizacja: 31.05.2020, 19:36
Rafał Trzaskowski prezydent

Rafał Trzaskowski prezydentźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Porzycki Agencja Gazeta

Zaplecze prezydenta postępuje tak, jakby nie dostrzegało, że część elektoratu, która doświadczyła awansu materialnego i społecznego, zaczęła aspirować do lepszego statusu - mówi w wywiadzie dla DGP Ewa Marciniak politolożka, doktor habilitowana nauk społecznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się psychologicznymi aspektami komunikacji społecznej i zachowaniami politycznymi.

Po co Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski?

Na ratunek. Głównym zadaniem Rafała Trzaskowskiego jest mobilizacja części twardego elektoratu Koalicji Obywatelskiej uśpionej przez Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz odzyskanie tych wyborców, którzy w ostatnich tygodniach przenieśli swoje poparcie na Szymona Hołownię i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Małgorzata Kidawa-Błońska potrafiła być skuteczną polityczką w przyjaznym środowisku. Znacznie gorzej szło jej w bezpośredniej rywalizacji w trakcie kampanii. I na tym musi się również skupić Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski prezydent

Rafał Trzaskowski prezydent

źródło: Agencja Gazeta

Czy Małgorzata Kidawa-Błońska zostawiła po sobie jakiś kapitał polityczny w spadku Rafałowi Trzaskowskiemu?

Poczucie, że fundamentem politycznej aktywności może być troska o zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Konsekwentny sprzeciw wobec organizacji wyborów zaplanowanych na 10 maja może stanowić poważny kapitał polityczny, ponieważ wśród wyborców bardziej refleksyjnych i krytycznych może być kojarzona jako ktoś, kto bierze pod uwagę przede wszystkim interes szeroko rozumianej wspólnoty.

I teraz polityczkę uosabiającą kompromis i empatię zastąpił polityczny samiec alfa, który od razu poszedł na konfrontację z TVP i PiS. Taka strategia może być dzisiaj skuteczna?

Rafał Trzaskowski miał do wyboru dwie opcje: mógł się pozycjonować wobec głównego kandydata opozycyjnego Szymona Hołowni lub wobec aktualnego prezydenta. Wybrał drugą opcję.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie