statystyki

Nie jesteśmy zakładnikami koronawirusa. Chyba że wybierzemy inaczej [OPINIA]

autor: Dariusz Rosiak26.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 26.05.2020, 07:21
Susan Michie, dyrektorka Ośrodka Badań Zmian Behawioralnych w University College London, wzywa z kolei, by przestać dotykać twarzy (co podobno robimy średnio 23 razy dziennie).

Susan Michie, dyrektorka Ośrodka Badań Zmian Behawioralnych w University College London, wzywa z kolei, by przestać dotykać twarzy (co podobno robimy średnio 23 razy dziennie).źródło: ShutterStock

Wygaszenie na całym świecie niemal wszystkich dziedzin życia wymagających kontaktu fizycznego nie ma w historii precedensu. W chórze zwiastujących armagedon, który nieuchronnie nas czeka, jeśli nie zmienimy sposobu życia ‒ główną przyczyną zła jest człowiek. Każdy, będąc potencjalną ofiarą wirusa, domyślnie występuje także w roli zabójcy, a podstawową rolą państwa i polityków staje się ograniczenie zdolności każdego z nas do zabijania innych.

Stąd zupełnie poważne propozycje wykluczenia z ludzkich gestów np. ściskania dłoni na powitanie. Z takim apelem wystąpił kilka tygodni temu Anthony Fauci, jeden z głównych doradców prezydenta Donalda Trumpa w walce z COVID-19. Susan Michie, dyrektorka Ośrodka Badań Zmian Behawioralnych w University College London, wzywa z kolei, by przestać dotykać twarzy (co podobno robimy średnio 2 3 r azy dziennie).

O czywiście to wszystko jest wykonalne. Nie musimy witać się przez podanie rąk. Nie musimy całować się na powitanie. Możemy wynaleźć nowe metody powitania i pożegnania. W ramach postkolonialnej winy możemy np. rozwijać wśród europejskiej młodzież y piękny arabski zwyczaj dotykania serca.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie