We wtorek zarejestrowana została tylko grupa inicjatywna (odpowiednik komitetu wyborczego) Natalii Kisiel, wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia Przewoźników Region 8.

Pozostałych, w tym żonę Mikoły Statkiewicza oraz współpracowników tego polityka, którzy próbowali zarejestrować swoje grupy, odprawiono z kwitkiem. Jako przyczyny szefowa CKW Lidzija Jarmoszyna wskazała szereg niedociągnięć formalnych. Ponadto szefowa CKW zarzuciła opozycjonistom próbę sparaliżowania prac komisji, a nawet zakażenia jej koronawirusem.

Według Jarmoszyny w trakcie składania dokumentów do CKW zgłosiła się osoba zakażona koronawirusem, która domagała się przyjęcia bezpośrednio w gabinecie szefowej komisji. „Zapewne chciała plunąć w moim biurze” – powiedziała. Jarmoszyna zarzuciła grupie związanej ze Statkiewiczem, którą portal TUT.by określa jako „kandydatów protestu”, próby sparaliżowania prac komisji.

Wcześniej rejestracji odmówiono również samemu Statkiewiczowi ze względu na to, że był karany. Po wyborach w 2010 r., w których Statkiewicz kandydował, doszło do protestów i część opozycyjnych kandydatów aresztowano za udział w nich z zarzutem organizacji i udziału w „masowych zamieszkach”.

Rejestracja komitetów wyborczych odbywa się w kilku turach. Pierwsze posiedzenie CKW odbyło się w ubiegły piątek – zarejestrowano wówczas komitety czterech z 14 kandydatów, w tym obecnego prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, który będzie walczył o szóstą kadencję.

W środę CKW znowu zbierze się, żeby rozpatrzyć wnioski pozostałych kandydatów, w tym kilku przedstawicieli opozycji i nowych postaci na politycznej scenie Białorusi: byłego prezesa Parku Wysokich Technologi Walera Capkały i bankiera Wiktara Babaryki, do niedawna prezesa Biełhazprambanku.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 9 sierpnia. Nazwiska kandydatów CKW ogłosi w lipcu.