statystyki

Wybory w Polsce. Najpierw wstrząśnięte, teraz mieszane [OPINIA]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak15.05.2020, 08:39; Aktualizacja: 15.05.2020, 10:21
Efektem wyborczej epopei było głosowanie, które się odbyło, ale tylko w teorii. Całe zdarzenie nie umknęło uwadze zagranicznej prasy – np. „The Guardian” i stacja Fox News pisały o „wyborach widmo z zerową frekwencją”.

Efektem wyborczej epopei było głosowanie, które się odbyło, ale tylko w teorii. Całe zdarzenie nie umknęło uwadze zagranicznej prasy – np. „The Guardian” i stacja Fox News pisały o „wyborach widmo z zerową frekwencją”.źródło: ShutterStock

Priorytet jest dziś jeden: zdążyć z głosowaniem przed końcem kadencji Andrzeja Dudy, czyli przed 6 sierpnia. Inaczej czeka nas nowy konflikt o to, kto powinien przejąć tymczasowo stery w państwie.

S obota, 9 maja. W okolicach południa w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości zapadła decyzja, że trzeba jednak forsować wybory prezydenckie 23 maja. Plan zaczyna być wdrażany w życie błyskawicznie – nawet jak na standardy partii rządzącej. Związana z PiS sędzia TK Krystyna Pawłowicz tweetuje o „przesileniu politycznym i rządowym”, prosi o modlitwę za Polskę. Jeszcze tego samego wieczora marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma wygłosić orędzie i poinformować Polaków o nowym terminie wyborów. Oznacza to, że wynegocjowany kilka dni wcześniej deal w sprawie przesunięcia głosowania „dwóch Jarosławów” – lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezesa Porozumienia Jarosława Gowina – trafiłby do kosza.

Magazyn DGP z 15 maja 2020 r

Magazyn DGP z 15 maja 2020 r

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Umowa PiS i Porozumienia opierała się na założeniu, że po teoretycznych wyborach 10 maja Sąd Najwyższy wyda orzeczenie o ich nieważności. Wówczas uruchomiony zostałby scenariusz opisany w art. 228 konstytucji, czyli nowe głosowanie w ciągu 60 dni. Nieoficjalne stanowisko SN daje argumenty zwolennikom korespondencyjnych wyborów w maju. A tych jest w PiS i Solidarnej Polsce sporo. – Największy atut tego rozwiązania był taki, że wreszcie przecięlibyśmy ten wyborczy serial – podkreśla jeden z naszych informatorów. – Choć przeciwko tej opcji przemawia wszystko inne – przyznaje.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie