List politologów do polityków: Wybory w proponowanej formule nie powinny się odbyć

05.05.2020, 12:58; Aktualizacja: 05.05.2020, 13:13
Istnieje niemal pewność, że przy minimum złej woli będzie można sprawdzić kto i jak głosował! Karta wyborcza znajdzie się w jednym pakiecie z informacjami takimi jak PESEL - napisano w liście

Istnieje niemal pewność, że przy minimum złej woli będzie można sprawdzić kto i jak głosował! Karta wyborcza znajdzie się w jednym pakiecie z informacjami takimi jak PESEL - napisano w liścieźródło: ShutterStock

Wybory prezydenckie w proponowanej formule nie powinny się odbyć. Nie będą powszechne, równe, bezpośrednie ani przeprowadzone w sposób tajny - uważa grupa polskich politologów, którzy opublikowali list skierowany do polityków.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (2)

  • xyz(2020-05-05 13:39) Zgłoś naruszenie 43

    A niby dlaczego to towarzystwo wzajemnej adoracji nie zaapelowało miesiąc temu do swojego idola marszałka Grodzkiego aby maksymalnie przyspieszyć procedowanie projektu uchwały o wyborach korespondencyjnych. Byłby czas na dogranie technicznych spraw. Po apelu politologów powinniśmy spodziewać się apelu celebrytów, "dziennikarzy" mediów plotkarskich itp.

    Odpowiedz
  • Jan(2020-05-06 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    Wyrokiem z dnia 20 lipca 2011 r, pod sygnaturą K 9/11, TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY, w składzie 15 sędziów, pod przewodnictwem sędziego Rzeplińskiego, orzekł że wybory korespondencyjne, prowadzone za pośrednictwem operatora pocztowego, w tym poza granicami granicami kraju, SĄ ZGODNE Z KONSTYTUCJĄ RP. Od 9 lat można głosować korespondencyjnie !! Od momentu uchwalenia Kodeksu wyborczego w 2011 roku w procedurze głosowania korespondencyjnego niezmiennie obowiązuje zasada separacji karty do głosowania poprzez wykorzystanie dwóch kopert. Metoda ta została uznana w 2011 roku przez Trybunał Konstytucyjny za nienaruszającą zasady tajności głosowania. Choć proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany budzą wątpliwości opozycji i środowiska prawniczego, sama procedura głosowania korespondencyjnego nie narusza tajności głosowania. Co więcej, zasady te wprowadzone zostały przez rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, czyli partii znajdujących się obecnie w opozycji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie