"Przesyłki chroniące przez koronawirusem odprawiamy priorytetowo" - podano w komunikacie. "KAS traktuje priorytetowo odprawy przesyłek z wyrobami medycznymi i środkami ochrony indywidualnej, które napływają do Polski. Ściśle współpracujemy ze służbami na lotniskach i wojskiem" - dodano.

KAS przypomniała, że 14 kwietnia 2020 r. na warszawskim lotnisku Chopina wylądował największy samolot transportowy na świecie - Antonov An-225 Mrija. Na jego pokładzie znajdowało się ok. 80 ton sprzętu medycznego - m.in. maseczki, kombinezony i przyłbice ochronne.

50 ton kombinezonów, rękawiczek i maseczek ochronnych przyleciało natomiast w nocy z 8 na 9 kwietnia 2020 r. do Wrocławia z Szanghaju na pokładzie Antonova An-124 Rusłan. KAS podała, że sprzęt trafił z wrocławskiego lotniska do Agencji Rezerw Materiałowych, a następnie do szpitali.

Także 10 kwietnia 2020 r. funkcjonariusze lubelskiej KAS odprawili 2 mln maseczek z Chin. "Maseczki przyleciały na lubelskie lotnisko z Szanghaju pasażerskim Airbusem A320" - podano.

Według informacji KAS, 15 kwietnia br. na lotnisku Ławica w Poznaniu wylądował Boeing 787 Dreamliner ze środkami ochrony osobistej. "To pierwszy z czterech transportów z Chin ze środkami ochrony osobistej zakupiony przez Fundację Lekarze Lekarzom" - napisano w komunikacie. "Łącznie będzie to 57 ton sprzętu w czterech transportach, m.in. okulary i maseczki ochronne, przyłbice, strój ochronny chirurgiczny, gogle"- dodano.

KAS poinformowała, że pozostałe trzy samoloty wylądują na poznańskim lotnisku w ciągu kilku najbliższych dni. (PAP)