statystyki

Marian: Z punktu widzenia czystej racjonalności łamanie zakazów ma sens [OPINIA]

autor: Diana Marian17.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 17.04.2020, 08:37
Nie twierdzę oczywiście, że nie kierują nami motywy altruistyczne. Wielu pozostaje w domach nie dlatego, że się boją, lecz z powodów etycznych. Chcę tylko powiedzieć, że ludzie, którzy się do reguł nie stosują, są nie tyle głupi, ile po prostu bezlitośnie racjonalni.

Nie twierdzę oczywiście, że nie kierują nami motywy altruistyczne. Wielu pozostaje w domach nie dlatego, że się boją, lecz z powodów etycznych. Chcę tylko powiedzieć, że ludzie, którzy się do reguł nie stosują, są nie tyle głupi, ile po prostu bezlitośnie racjonalni.źródło: ShutterStock

Dzień po tym, jak Boris Johnson ogłosił, że z powodu pandemii koronawirusa Brytyjczycy jednak mają pozostać w domach, nad Londynem zaświeciło słońce. Park koło mojego domu był pełen ludzi. Były rodziny z dziećmi, grupa mężczyzn grających w koszykówkę, młodzież okupująca trawniki.

Takie zachowanie nie jest oczywiście specyfiką brytyjską. Nadspodziewanie szybki wybuch epidemii we Włoszech był w części spowodowany początkową niefrasobliwością Włochów. W USA masa młodzieży postanowiła wyjechać na wiosenną przerwę. Niejaka Ava Louise, gwiazdeczka TikToka, rozpoczęła „wyzwanie koronawirusowe”, liżąc toaletę w samolocie. Ale zostawmy na boku takich jak ona. Nawet najlepsi z nas zaczynają mieć dosyć izolacji. Zwłaszcza młodzi i zdrowi, którzy są poza grupą najwyższego ryzyka, czują coraz większą potrzebę złamania odgórnie wprowadzonych zasad.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie