statystyki

Jerzy Kwaśniewski: Łatwo wpaść w pułapkę ruchu proaborcyjnego [WYWIAD]

autor: Paulina Nowosielska17.04.2020, 07:44; Aktualizacja: 17.04.2020, 07:50
Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”, adwokat. Fot. Wojtek Górski

Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”, adwokat. Fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

Co innego nauka o układzie rozrodczym, a co innego kształtowanie postaw dotyczących takich wartości, jak rodzina i macierzyństwo. To sfera stricte wychowawcza i powinna pozostawać pod kontrolą rodziców.

Magazyn DGP 17 kwietnia 2020

Magazyn DGP 17 kwietnia 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W czwartek Sejm skierował do prac w komisjach obywatelski projekt ustawy zakazującej dokonywania aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Zdaniem organizacji kobiecych zaostrzanie zasad przerywania ciąży doprowadzi do wzrostu liczby nielegalnych zabiegów. Jaki jest pana pomysł na ograniczenie podziemia i turystyki aborcyjnej?

Łatwo wpaść w pułapkę ruchu proaborcyjnego, który buduje swój wizerunek na wykluczeniu innych środowisk kobiecych. A przecież Konfederacja Kobiet RP, Kongres Kobiet Konserwatywnych, Narodowy Kongres Kobiet czy inne organizacje i wspólnoty katolickie jednoznacznie wspierają postulat pełnej, prawnej ochrony życia. Przywołując słowa poseł Anny Siarkowskiej, powtórzę, że nie ma „podziemia aborcyjnego”. To po prostu przestępczość, której ofiarami padają najbardziej bezbronni. Świadomość społeczna i szacunek dla życia są kształtowane w znacznej mierze przez obowiązujące prawo. Najlepszą metodą walki z przestępczością aborcyjną jest pełna ochrona życia i właściwe wsparcie dla rodzin ze strony państwa i całej wspólnoty.

Co z kobietą, która nosi płód z poważnymi, nieodwracalnymi wadami, a w kolejnych placówkach nie uzyskuje pomocy?

Czy brak zgody na przeprowadzenie aborcji nie jest zarazem świadectwem szacunku dla życia i praw dziecka? W tym miejscu system pomocy socjalnej, w imię konstytucyjnej zasady sprawiedliwości społecznej, powinien – zamiast aborcyjnej drogi na skróty – zaproponować ochronę każdego życia i wsparcie dla całej rodziny w trudnej sytuacji.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie