W poniedziałek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu.

Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku klub PiS złożył w poniedziałek po południu. Wszystkie czytania odbyły się w ciągu jednego dnia.

Jeszcze w poniedziałek, jak poinformował PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, ustawa trafiła do Senatu.

"Marszałek zapowiadał, że ta ustawa będzie bardzo wnikliwie w Senacie analizowana, zostaną sformułowane prośby o opinie ekspertów, być może wysłuchanie publiczne" - powiedziała we wtorek PAP wicedyrektor CIS Anna Godzwon pytana, kiedy Senat zajmie się tą ustawą. Przyznała, że jeszcze nie ma daty posiedzenia, ale izba na pewno zajmie się ustawą w "konstytucyjnym terminie".

Senat ma na zajęcie stanowisko w sprawie ustawy przyjętej przez Sejm 30 dni. Na razie najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 13-14 maja br.