Afgańczyk, który został zarażony, mieszka ze swoją rodziną w obozie w Malakasie, ok. 40 km na północ od Aten, wraz z setkami innych migrantów i osób ubiegających się o azyl. Został przewieziony do szpitala w stolicy - informuje agencja Reutera. I dodaje, że dalej będą przeprowadzane testy u osób, z którymi mężczyzna się kontaktował.

Ministerstwo sprecyzowało, że obóz zostanie poddany kwarantannie przez dwa tygodnie; zostaną także wzmocnione siły policyjne pilnujące tego miejsca.

W czwartek władze objęły kwarantanną położony 75 km na północny wschód od Aten obóz dla migrantów Ritsona po wykryciu koronawirusa u 20 osób ubiegających się o azyl.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wykryto w Grecji w lutym, do tej pory odnotowano tam łącznie 1673 zarażonych i stwierdzono 68 zgonów; 92 osoby przebywają na oddziałach intensywnej terapii, a 10 osób, które wyzdrowiały, je opuściło. Przez kraj przeszła w latach 2015-2016 fala ponad miliona azjatyckich i afrykańskich migrantów, podążających z Turcji na północ Europy. W przepełnionych obozach dla uchodźców na sąsiadujących z tureckim wybrzeżem greckich wyspach przebywa obecnie ponad 40 tys. ludzi.

Resort ds. migracji poinformował, że w marcu uruchomiono nowy oddzielny obiekt typu zamkniętego dla migrantów, którzy przybyli do Grecji po 1 marca.