Akcję w położonej w stołecznej aglomeracji gminie uruchomiono z inicjatywy władz Kulturalnego Stowarzyszenia Seniorów Fuenlabrady (Acumafu).

W związku z zamknięciem z powodu pandemii szkół młodzi wolontariusze włączyli się chętnie w działalność organizacji zrzeszającej głównie osoby w wieku emerytalnym. W czasie licznych zachorowań na koronawirusa młodzież pomaga członkom Acumafu pozostającym w domach.

Jak relacjonuje hiszpańska telewizja Antena 3, akcja wsparcia dla seniorów polega nie tylko na codziennym odwiedzaniu samotnie mieszkających emerytów i sprawdzaniu ich samopoczucia, ale też na przynoszeniu im gotówki.

Od połowy marca opuszczanie domu w Hiszpanii jest możliwe tylko w przypadku wyjścia do pracy, sklepu, apteki lub banku.

“Często osoby starsze potrzebują gotówki, aby wyjść do sklepu. W bankach mogą być kolejki. Dlatego postanowiliśmy im pomóc” - napisały w oświadczeniu władze stowarzyszenia Acumafu, zapewniając, że od nietypowej usługi nie pobierają dodatkowych opłat.

Gotówkę seniorom wypłaca jeden z wolontariuszy udający się do ich domów z terminalem płatniczym i kasetką z pieniędzmi. Po wykonaniu płatności kartą kredytową na rachunek stowarzyszenia emeryt otrzymuje do ręki równowartość kwoty w gotówce. Codziennie pobrać może do 50 euro.