Skotnicka-Chaberek o życiu w cieniu koronawirusa: Nauczyliśmy się usuwać śmierć z naszego życia. A całe nasze życie to gra ze śmiercią

autor: Magdalena Rigamonti27.03.2020, 07:30; Aktualizacja: 27.03.2020, 09:04
Magdalena Skotnicka-Chaberek fot. Maksymilian Rigamonti

Magdalena Skotnicka-Chaberek fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wszyscy siedzimy na górze ognia, co pokazuje, że na tej ziemi jesteśmy równi. To też dowód na to, że wciąż nie kontrolujemy świata, że życie to ogromne ryzyko.

Z Magdaleną Skotnicką-Chaberek rozmawia Magdalena Rigamonti

Na co czekamy?

Nie wiem. Zresztą nikt z nas nie wie.

Chciałabym, żeby pani – psycholożka, terapeutka, lekarka ratowniczka – mnie i nas wszystkich uspokoiła.

Wiem, ale ja nie chcę zapewniać, że wszystko będzie dobrze. Tak naprawdę na nic nie czekajmy, po prostu żyjmy.

Zamknięci w domach?

Tak, dziś bohaterstwem jest właśnie siedzenie w domu. Nasz instynkt przetrwania każe nam walczyć i uciekać. A teraz nie możemy uciec. Siedzimy zamknięci w czterech ścianach i jesteśmy pobudzeni.

Jesteśmy, bo boimy się, że się zakazimy i umrzemy.

To, co się dzieje wokół koronawirusa, budzi lęk. Ale nie jesteśmy bezbronni: toczymy walkę, grę – i z tym strachem, i z wirusem. To trudni przeciwnicy, bo ich nie widać, bo nagle pojawili się w naszym dość bezpiecznym świecie.

Ależ jak najbardziej widać. Codziennie w samych Włoszech umiera 600 osób. Można sobie wyobrazić te ciała, których nie ma gdzie skremować.

Pani chciała, żeby uspokajać, a sama... Śmierć nie jest już dla nas czymś codziennym. Pamięta pani film „Siódma pieczęć” Ingmara Bergmana i bohatera grającego w szachy...


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • Spracowany Pracą długoletnią Robol(2020-03-29 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    A ja Wam mówię. Musiał wystąpi az KoronyVira aby wszyscy zrozumieli ,że "kiszenie w pracy "dlugoletnio-spracowanych" , zatrudnianych już od za komuny w nieb i szkodliwych warunkach pracy i nie danie Im zasłużonych emerytur ze względu na staż pracy spowoduje przy takim po Korona Vir bezrobociu, brak miejsc pracy dla młodych Widać Nie PiS , nie PO ale los się nad Nimi zlitował. Chcieliście Nas praktycznie pracą dożywotnią zakisić. Teraz Wy będziecie musieli dać Im jeżeli przeżyją wreszcie stażowe emerytury aby zmniejszyć bezrobocie.

    Odpowiedz
  • Spracowany Pracą długolenią Robol(2020-03-29 07:17) Zgłoś naruszenie 00

    .....A ja Wam mówię. Musiał wystąpi az KoronyVira aby wszyscy zrozumieli ,że "kiszenie w pracy "dlugoletnio-spracowanych" , zatrudnianych już od za komuny w nieb i szkodliwych warunkach pracy i nie danie Im zasłużonych emerytur ze względu na staż pracy spowoduje przy takim po Korona Vir bezrobociu, brak miejsc pracy dla młodych Widać Nie PiS , nie PO ale los się nad Nimi zlitował. Chcieliście Nas praktycznie pracą dożywotnią zakisić. Teraz Wy będziecie musieli dać Im jeżeli przeżyją wreszcie stażowe emerytury aby zmniejszyć bezrobocie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie