Przez epidemię posłowie nie mogą się zebrać na Wiejskiej

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak25.03.2020, 06:17; Aktualizacja: 25.03.2020, 15:19
Sposobem na wybrnięcie z sytuacji miałaby być zmiana Regulaminu Sejmu i obrady w trybie awaryjnym. Jak miałyby wyglądać? Tu między politykami jest spór. PiS proponuje, by do minimum ograniczyć liczbę osób, które pojawią się w parlamencie. – Będą delegowane reprezentacje klubów.

Sposobem na wybrnięcie z sytuacji miałaby być zmiana Regulaminu Sejmu i obrady w trybie awaryjnym. Jak miałyby wyglądać? Tu między politykami jest spór. PiS proponuje, by do minimum ograniczyć liczbę osób, które pojawią się w parlamencie. – Będą delegowane reprezentacje klubów.źródło: ShutterStock

Przez epidemię posłowie nie mogą się zebrać na Wiejskiej. Na pilne uchwalenie czeka kolejna ustawa koronawirusowa.

Sposobem na wybrnięcie z sytuacji miałaby być zmiana Regulaminu Sejmu i obrady w trybie awaryjnym. Jak miałyby wyglądać? Tu między politykami jest spór. PiS proponuje, by do minimum ograniczyć liczbę osób, które pojawią się w parlamencie. – Będą delegowane reprezentacje klubów. Pozostali posłowie będą mogli uczestniczyć zdalnie – mówiła wczoraj marszałek Elżbieta Witek. Posłowie mają służbowe tablety oraz telefony – w ten sposób utrzymywaliby kontakt z izbą, a nawet brali udział w głosowaniach. Próba generalna miałaby się odbyć w czwartek. – Głosowania będą odbywać się wolniej, wyniki pokazywałyby się po około czterech minutach na telebimie. Posłowie, którzy będą chcieli przyjechać do Sejmu i nie pracować zdalnie, będą mogli to zrobić. Może się okazać niedługo, że wielu z nas obejmie kwarantanna. Dlatego nowe przepisy są tak ważne – uzasadniała zmiany marszałek.

Ale na takie rozwiązanie nie zgadza się część opozycji – PO i Konfederacja. Pojawia się więc pytanie, czy PiS będzie miał kworum, tym bardziej że kilku jego posłów już przebywa w izolacji, więc nie byliby w stanie głosować osobiście. Zdaniem PO, propozycja PiS jest niezgodna z konstytucją, gdyż posłowie, żeby wprowadzić zmiany w regulaminie, powinni zebrać się na obradach w gmachu Sejmu. Dlatego PO proponuje spotkanie pełnego składu przy Wiejskiej, ale rozrzucenie parlamentarzystów po różnych salach, by zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie