Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami

24.03.2020, 13:03; Aktualizacja: 24.03.2020, 17:10
Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski

Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Mateusz Marek

Ten efekt, który dzisiaj mamy, mniejszego przyrostu [przypadków koronawirusa] niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia - powiedział we wtorek 24 marca premier Mateusz Morawiecki. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (346)

  • hff(2020-04-11 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem

    Odpowiedz
  • pielegniarka(2020-04-07 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    I nardzo dobrze,ze sa te nakazy i zakazy! Brawo dla Rzadu za te decyzje i egzekwowanie. Niestety, niektorych nalezy do tego zmusic, cierpia ci co rozumieja sytuacje i potrafia dostosowac sie ale to wszystko dla naszego bezpieczenstwa mi drodzy rodacy

    Odpowiedz
  • MarcinM(2020-04-06 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Nikomu policja nie może wystawić mandatu za poruszanie się po ulicy!!!! Zapewnia nam to konstytucja, a konkretnie artykół 52 punkt 1: Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu. I jak wiadomo konstytucja jest najważniejszym prawem i nadrzędnym nad wszystkie inne o czym mówi 8 artykuł punkt 1. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Policja może odwoływać się do artykółu 54 kodeksu wykroczeń który stanowi: Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Ale ten przepis nie jest nadrzędny nad konstytucją bo konstytucja jest najważniejszym prawem o czym stanowi art. 8 to po pierwsze. A po drugie powyższy artykuł odnosi się do "wykroczeń przeciwko wydanym z upoważnienia USTAWY przepisom" a obecne obostrzenia mają status rozporządzenia i nie są ustawą!!! Ustawa czy rozporządzenie może nabrać mocy nadrzędnej nad konstytucja jedynie po wprowadzenie stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej. Więc panowie policjanci proszę nie próbować egzekwować zakazu poruszania się po ulicach bo posypią się pozwy i skargi, gwarantuje! Pozdrawiam. Świadomy obywatel. PS. Całej reszty obostrzeń zalecam się trzymać.

    Odpowiedz
  • Logik(2020-04-05 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie za to interesuje zakaz wychodzenia.. w odniesieniu do litery prawa. Czy ma to jakieś oparcie w prawie czy jest to na zasadzie "bo tak karzemy"?

    Odpowiedz
  • Taka prawda (2020-04-04 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie rząd robi wszystko bezprawnie ogarnijcie się i nie dajcie się policji karać O ograniczeniu i zakazie przemieszczania mówi ustawa i konstytucja Ale po wprowadzenie klęski lub stanu nadzwyczajnego czego u nas nie zrobiono A poza tym takie rzeczy muszą mieć akt prawny i odpowiednią ustawę A nie ***** warte rozporządzenie hahah A wy ciemnogrod dajecie się uwiezic pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Taka prawda Polski ciemnogrodzie (2020-04-04 19:54) Zgłoś naruszenie 00

    Zakaz przemieszczania się jest niezgodny z prawem można wprowadzić taki stan wyłącznie po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego lub klęski A nie od tak sobie mówi o tym jasno konstytucja A poza tym ustawa jest ważniejsza niż rozporządzenie którym to pruboje ograniczyć się wolność człowieka A pseudo policja kara bezprawnie nie znając przepisów A ciemnogrod przyjmuje mandaty

    Odpowiedz
  • Milosz(2020-04-02 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    Słuchajcie taki przypadek podobny do kolegi Zbigniewa. Mamy drugie mieszkanie w małej miejscowości. Możemy się tam przenieść z żoną nie będąc pod kwarantanną itd.? Wszystkie inne obostrzenia oczywiście są przestrzegane

    Odpowiedz
  • Paweł(2020-04-02 19:24) Zgłoś naruszenie 10

    Witam dziś zostałem zatrzymany podczas jazdy wracałem od dziewczyny u ktorej mieszkam .Policja mnie zatrzymała i zapytala w jakim celu jade powiedzialem ze jade zrobic zakupy rodziców bo sa w podeszlum wieku zaproponowano mi 500 zl mandatu i stwierdzil ze rodzice moga zrobic sobie zakupy sami to jest normalne zachowanie ? na mandat sie nie zgodziłem sprawa ma trafić do sądu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marek(2020-03-31 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    Mam budowę która wykonuje ja i majster mój kolega i pomocnik też kolega. Czy w obecnej sytuacji mam wstrzymać budowę? To nie jest nasz praca robimy to po godzinach i weekendy...co mam zrobić w obecnej sytuacji?

    Odpowiedz
  • Obywatel(2020-03-31 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    W ile osób mogę dojeżdżać do pracy?

    Odpowiedz
  • Zdrowy(2020-03-28 21:10) Zgłoś naruszenie 01

    Mieszkam w małym miasteczku, na końcu bocznej ulicy, od domu do najbliższego zabudowania mam 200 m ( z czego 50 m droga prywatna należy do mnie) Dziś uczyłem na tym odludziu jeździ na rowerze syna po za nami Nikogo nie widać podjechał patrol policji i kazali mi iść na swoja posesję że względu na zakaz jak uważacie czy nie jest to troche przesada tym bardziej że poinformowali mnie ze mogę uczyć go na własnej posesji i prywatnym odcinku drogi. Proszę tylko o poważne komentarze

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • O(2020-03-27 15:01) Zgłoś naruszenie 04

    Aktualnie przebywamy z narzeczonym 200km od siebie, zwykle wsiadam w samochód sama i jadę. To co wychodzi na to, że nie mogę jechać nawet jak jestem aktualnie na wypowiedzeniu i w trakcie wyprowadzki, przewożenia rzeczy?

    Odpowiedz
  • Robert(2020-03-27 12:17) Zgłoś naruszenie 011

    A co każdy chińczyk się zaraził ?, bo jak piszesz ze każdy „polak” się zarazi.

    Odpowiedz
  • Okioki(2020-03-27 10:26) Zgłoś naruszenie 10

    Ludzie opamiętajcie się, 2 tygodnie w domu nie sprawi że nagle wirus zniknie. Każdy człowiek się zarazi pozostaje tylko kwestia kiedy, więc bez paniki!

    Odpowiedz
  • Olek(2020-03-27 07:56) Zgłoś naruszenie 08

    Jak to, rząd wprowadza zaostrzenia np. aby więcej niż 2 osoby się nie spotkały, a tu KSW 39 "Colosseum" jest organizowane. Coś nie tak z tym waszym zaostrzeniem. Albo jest i obowiązuje wszystkich, albo nie ma tylko kto ma „vip”-a to nie musi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dociekliwy(2020-03-26 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    do redakcji: jaka jest podstawa prawna nałożenia kary 5 tys zł.? z którego aktu prawnego to wynika?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rozporządzenie(2020-03-26 13:07) Zgłoś naruszenie 190

    Skrót Rozporządzenia z 20 marca ze zmianami z 24 marca Dz.U. poz. 491 i 522 § 3a. 1. W okresie od 25 marca do 11 kwietnia 2020 zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu: 1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu Karnego [małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu], a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych; 3) wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu; 4) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych. 2. W przypadku gdy przemieszczanie się następuje: 1) pieszo – jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie; 2) środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z 20 czerwca 1992 o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 2018 poz. 295) – środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób,niż wynosi połowa miejsc siedzących. 3. Ograniczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, nie stosuje się do osób najbliższych w rozumieniu art. 115 § 116 Kodeksu Karnego [p. wyżej] § 11a. 1. W okresie od 25 marca do 11 kwietnia 2020 zakazuje się: 1) organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z 24 lipca 2015 – Prawo o zgromadzeniach; 2) innych niż określone w pkt 1 zgromadzeń organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu Karnego [p. wyżej] lub z osobami najbliższymi osobie, z którą pozostaje we wspólnym pożyciu. 2. Ograniczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzeniem działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym.

    Odpowiedz
  • Gość(2020-03-26 10:10) Zgłoś naruszenie 03

    """" Mikuś(2020-03-24 14:58) Zgłoś naruszenie 236 Jak umrzesz tonie będzie ci potrzebna wypłata. Pomyśl to nie boli"""" ------------------------------------------- Oczywiście. Tobie nie będzie już potrzebna wypłata, ale za 4000 zł rodzina nie zorganizuje pogrzebu. Nie wykopią ci nawet porządnego dołka, nie mówiąc już o księżulku.

    Odpowiedz
  • ewa(2020-03-26 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Witam Temat wyjazdu na działki zarówno własne jak i ROD nie jest dokładnie umówiony. Działki ROD tu należy po informacje do Zarządu. Pozostałe wyjazdy poza miasto to tylko praca i niezbędne sprawy życiowe i jeśli to będzie działka z uprawami lub zwierzętami to tak , a jeśli rekreacyjna to tu jest dylemat. Niektórzy sugerują ze trzeba pytać Policji w swoim mieście. Przy takiej niepewności i niejasności można zaliczyć mandat min. 500 zł a w 2 1000zł

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz