Co z wyborami prezydenckimi? Rzeczywistość rozstrzygnie wirusowy dylemat [OPINIA]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak18.03.2020, 09:40; Aktualizacja: 18.03.2020, 09:44
Prezydent Andrzej Duda jest dziś uprzywilejowany w kampanii wyborczej. Ale to sytuacja, która może się łatwo zmienić

Prezydent Andrzej Duda jest dziś uprzywilejowany w kampanii wyborczej. Ale to sytuacja, która może się łatwo zmienićźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Gdy premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny musiał odpowiedzieć na pytanie, co z wyborami zaplanowanymi na 10 maja, przywołał przykład Francji – jako kraju dotkniętego koronawirusem w znacznie większym stopniu niż nasz i w którym mimo to odbyła się I tura wyborów lokalnych.

Kilka godzin później gruchnęła informacja, że II turę odwołano, a w całej Francji zaostrzono reżim sanitarny. Zreflektował się nawet brytyjski premier Boris Johnson, który jeszcze niedawno prowadził politykę „epidemicznego leseferyzmu”, a dziś nie zaleca chodzenia do pubów.

Do wyborów prezydenckich w Polsce zostały 53 dni. W normalnych okolicznościach to byłoby całkiem sporo czasu, zwłaszcza że w tego typu rywalizacji kluczowe dla wyniku są zazwyczaj ostatnie dwa tygodnie kampanii. Ale okoliczności są na tyle wyjątkowe, że tego czasu jest zwyczajnie bardzo mało. Nie wiemy, jak dalej rozwijać się będzie pandemia i czy uda się wyhamować dotychczasowe tempo zachorowań. Szkoły są zamknięte do 25 marca, ale minister edukacji narodowej już sygnalizuje, że dzieci do nauki wrócą być może dopiero po Wielkanocy.

Najczęściej podnoszony argument dotyczy możliwości prowadzenia kampanii wyborczej, która w dużej mierze opiera się na bezpośrednich spotkaniach z ludźmi. Dziś jest to z oczywistych względów niemożliwe, a to rzeczywiście – chcąc nie chcąc – sytuacja bardziej sprzyjająca urzędującej głowie państwa niż jej oponentom.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • polityk(2020-03-18 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież PO i Lewica z powodu Młodych Wykształconych Światowych Wyborców i ogólnie Bycia Nowoczesnym są naturalnie uprzywilejowane kiedy kampania odbywa się w internecie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie