statystyki

Dobry humor w walce z epidemią. Świat pokazuje, jak nie tracić ducha w czasach zarazy

autor: Jakub Kapiszewski17.03.2020, 08:20; Aktualizacja: 17.03.2020, 08:40
Włochy, koronawirus

Włochy, koronawirusźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ANDREA FASANI

Satyra, muzyka, śpiew. Mieszkańcy krajów mierzących się z wirusem starają się nie tracić ducha.

W krajach objętych kwarantanną powiedzenie „okno na świat” nabrało nowego znaczenia. Zamknięci w mieszkaniach ludzie zaczęli spontanicznie wychodzić na balkony, aby śpiewać, grać na instrumentach czy puszczać muzyczne składanki dla podtrzymania ducha w czasach zarazy.

Prekursorem były Włochy i to z tego kraju pochodzi najwięcej filmów wideo. Na jednym z nich fragment opery „Turandot” śpiewa florencki tenor Maurizio Marchini. Warto również wyszukać film, na którym samoloty tamtejszych sił zbrojnych rozpylają pod dźwięki opery kolory włoskiej flagi. W tym samym mieście dla sąsiadów grali nauczyciele lokalnej szkoły muzycznej Claudia Bucchini i Andrea Zucco. Na innych filmach można posłuchać saksofonu w wykonaniu Alessandra Lei z leżącego nieopodal Wenecji miasteczka Treviso czy wiolonczeli Danila Rossiego z mediolańskiej La Scali.

Z Italii – drugiego pod względem liczby przypadków infekcji wirusem SARS-CoV-2 kraju na świecie – zjawisko rozprzestrzeniło się po całym globie. W weekend w irańskich mediach społecznościowych można było znaleźć nagrania, na których mieszkańcy blokowisk w stolicy kraju Teheranie odśpiewują przez otwarte okna hymn narodowy, a także puszczają muzykę. Filmy pokazują także grajków ulicznych i często są opatrzone apelami zwracającymi uwagę, jak wiele dobrego robią artyści i żeby w związku z tym nie skąpić im pieniędzy.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie