statystyki

Dobry humor w walce z epidemią. Świat pokazuje, jak nie tracić ducha w czasach zarazy

autor: Jakub Kapiszewski17.03.2020, 08:20; Aktualizacja: 17.03.2020, 08:40
Włochy, koronawirus

Włochy, koronawirusźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ANDREA FASANI

Satyra, muzyka, śpiew. Mieszkańcy krajów mierzących się z wirusem starają się nie tracić ducha.

W krajach objętych kwarantanną powiedzenie „okno na świat” nabrało nowego znaczenia. Zamknięci w mieszkaniach ludzie zaczęli spontanicznie wychodzić na balkony, aby śpiewać, grać na instrumentach czy puszczać muzyczne składanki dla podtrzymania ducha w czasach zarazy.

Prekursorem były Włochy i to z tego kraju pochodzi najwięcej filmów wideo. Na jednym z nich fragment opery „Turandot” śpiewa florencki tenor Maurizio Marchini. Warto również wyszukać film, na którym samoloty tamtejszych sił zbrojnych rozpylają pod dźwięki opery kolory włoskiej flagi. W tym samym mieście dla sąsiadów grali nauczyciele lokalnej szkoły muzycznej Claudia Bucchini i Andrea Zucco. Na innych filmach można posłuchać saksofonu w wykonaniu Alessandra Lei z leżącego nieopodal Wenecji miasteczka Treviso czy wiolonczeli Danila Rossiego z mediolańskiej La Scali.

Z Italii – drugiego pod względem liczby przypadków infekcji wirusem SARS-CoV-2 kraju na świecie – zjawisko rozprzestrzeniło się po całym globie. W weekend w irańskich mediach społecznościowych można było znaleźć nagrania, na których mieszkańcy blokowisk w stolicy kraju Teheranie odśpiewują przez otwarte okna hymn narodowy, a także puszczają muzykę. Filmy pokazują także grajków ulicznych i często są opatrzone apelami zwracającymi uwagę, jak wiele dobrego robią artyści i żeby w związku z tym nie skąpić im pieniędzy.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie