statystyki

Zapomnij o dziewczynie z Mediolanu. Przymusowa kwarantanna dla całego kraju

autor: Jakub Kapiszewski11.03.2020, 07:46; Aktualizacja: 11.03.2020, 07:46
We Włoszech diagnozuje się ponad tysiąc infekcji dziennie

We Włoszech diagnozuje się ponad tysiąc infekcji dziennieźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: MARCO OTTICO

Kto nie musi, nie wychodzi z domu. Kto może, z domu pracuje. W walce z koronawirusem Włochy idą na całego.

Dzisiaj włoski rząd chce zatwierdzić pakiet stymulacyjny dla osłabionej epidemią gospodarki o wartości mniej więcej 10 mld euro. Podstawowym celem jest zachowanie płynności finansowej gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw, w związku z czym pakiet wprowadzi możliwość odłożenia na później spłaty kredytów (w tym hipotecznych), rachunków czy podatków.

To oznacza, że Włochy będą musiały zwiększyć zadłużenie, co w przypadku drugiego po Grecji pod względem jego relacji do PKB kraju w strefie euro wywołuje pewną nerwowość w Unii Europejskiej. Już w ubiegłym tygodniu minister gospodarki Roberto Gualtieri sygnalizował Brukseli, że w związku z epidemią koronawirusa deficyt może wzrosnąć z planowanych 2,2 do 2,5 proc. Wczoraj Reuters, powołując się na źródła zbliżone do kręgów rządowych, podał, że na koniec roku wartość ta może wynieść nawet 2,8 proc.

Bruksela raczej nie będzie oponować, bo w przeciwnym wypadku ryzykuje oskarżenia o brak solidarności – argument, który padnie na podatny grunt w kraju, w którym uważa się, że został pozostawiony samemu sobie podczas kryzysu migracyjnego. Były minister spraw wewnętrznych i lider prawicowej Ligi Matteo Salvini już teraz domaga się pakietu o 10-krotnie większej wartości niż zapowiadany przez rząd.

O takim na razie nikt nie mówi, ale europejscy politycy zostawiają sobie otwarte opcje. W poniedziałek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazywała, że w obliczu „wyjątkowych okoliczności” Wspólnota musi wykazać się elastycznością w kwestiach fiskalnych. Z kolei podczas wczorajszej telekonferencji liderów krajów członkowskich Francuzi domagali się podjęcia stanowczych kroków w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie