statystyki

Wirus zaraził kandydatów [OPINIA]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak03.03.2020, 08:40; Aktualizacja: 03.03.2020, 08:40
Tomasz Żółciak

Tomasz Żółciakźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Nie efektowne konwencje, wzajemna krytyka czy propozycje programowe mogą zdecydować o wyniku wyborów prezydenckich, lecz to, jak poradzimy sobie z koronawirusem.

N iegdysiejszy brytyjski premier pytany przez dziennikarza, co jest najważniejsze w polityce, miał powiedzieć „events” – czyli nieoczekiwane wydarzenia. To, co widzimy w ostatnich dniach, jest najlepszym potwierdzeniem tej maksymy. Nikt nie mógł przewidzieć, że finał wyborczego „czwórboju” będzie rozwijać się w cieniu zagrożenia epidemią koronawirusa.

Jak wczoraj w Sejmie relacjonował minister zdrowia Łukasz Szumowski, pierwsze wzmianki o zagrożeniu w Chinach pojawiły się 9 stycznia. Dopiero trzy tygodnie później WHO poinformowała o stanie zagrożenia dla zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym. Od tego momentu wszystkie kampanijne plany i strategie musiały zacząć na poważnie uwzględniać dodatkowy czynnik w postaci koronawirusa.

Dziś trudno przewidzieć, jak sytuacja będzie ewoluować i wpływać na przebieg kampanii. Już w ten weekend – mimo że wciąż nie potwierdzono tzw. pacjenta zero w Polsce – pojawiły się obawy o to, czy w ostatniej chwili nie trzeba będzie odwoływać pieczołowicie przygotowanych (i nietanich) konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Władysława Kosiniaka-Kamysza.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie