Koronawirus w Europie: Nie dajmy się zastraszyć

autor: Klara Klinger, Jakub Kapiszewski, Patrycja Otto02.03.2020, 07:00; Aktualizacja: 02.03.2020, 07:32
Pasażerowie na lotnisku w Poznaniu

Pasażerowie na lotnisku w Poznaniuźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kaczmarczyk

Dziś posiedzenie Sejmu w sprawie koronawirusa z udziałem prezydenta, 6 marca spotkanie ministrów zdrowia UE w Brukseli.

Eksperci zaczynają powoli szykować się na scenariusz, w którym walka z koronawirusem zajmie dłużej, niż wydawało się jeszcze do niedawna. Obecny jest już w 60 krajach. Przez weekend pierwsze zgony odnotowano w Australii, Stanach Zjednoczonych i Tajlandii. Pierwsze infekcje pojawiły się w Armenii, Irlandii, Luksemburgu, Ekwadorze i Katarze. Włochy stały się trzecim krajem, w którym liczba przypadków przekroczyła tysiąc. W Korei Płd. – drugiej w tej niechlubnej klasyfikacji – 3,5 tys.

Niepokojące doniesienia dochodzą także z Iranu. Oficjalnie w kraju jest 600 przypadków (czwarty najbardziej dotknięty kraj na świecie), ale sytuacja może być znacznie gorsza. Przez weekend w perskich mediach społecznościowych można było zobaczyć nagrania wideo ludzi słabnących i nie mogących złapać oddechu na ulicy. Na jednym z filmów leżąca na ziemi osoba krzyczy wprost do kogoś, kto chce jej pomóc: „Nie podchodź, jestem chory”. Najwięcej przypadków skoncentrowanych jest w dwóch ostatnich irańskich prowincjach w północno-zachodniej części kraju: Gilan i Kom.

Po krótkiej tendencji spadkowej w połowie ub. tygodnia na świecie znów odnotowuje się ponad tysiąc nowych przypadków COVID-19 dziennie. Problem polega na tym, że nawet w Chinach – kraju, który zmobilizował olbrzymie środki i wydał wirusowi „wojnę ludową” – liczba nowych zakażeń raz spada, a raz wzrasta. I tak władze w Pekinie podały, że w niedzielę naliczyły 573 przypadki, podczas gdy w dzień wcześniej było to 427.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie