statystyki

W Monachium o Trójmorzu i rosyjskiej agresji na Ukrainę

autor: Michał Potocki17.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 17.02.2020, 07:37
Mike Pompeo

Mike Pompeoźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: ERIN SCHAFF

Amerykanie dorzucą się do inwestycji energetycznych firmowanych przez Inicjatywę Trójmorza (3SI), zrzeszającą 12 środkowoeuropejskich państw członkowskich UE. Deklarację przekazania 1 mld dol. złożył w sobotę podczas dorocznej konferencji bezpieczeństwa w Monachium sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

– Naszym celem jest ożywienie prywatnych inwestycji w sektorach energetycznych tych państw – mówił szef amerykańskiej dyplomacji. „To ważna nowość dla naszego regionu” – skomentował na Twitterze minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu, który będzie gospodarzem czerwcowego szczytu Trójmorza połączonego z forum biznesu państw 3SI. Inicjatywę zaproponowały w 2015 r. Polska i Chorwacja. Docelowo ma ona służyć zacieśnieniu relacji w regionie i rozbudowie infrastruktury między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Miliard od Amerykanów ma służyć dalszemu uniezależnianiu się od dostaw rosyjskich surowców. „Rosja od dawna wykorzystuje energię jako broń do wymuszania i manipulowania naszymi europejskimi sojusznikami. W związku z tym, że produkcja energii w Ameryce nadal rośnie, mamy możliwość wspierania naszych sojuszników w Europie Środkowej i Wschodniej. 3SI wzmocni niezależność energetyczną i bezpieczeństwo infrastruktury w regionie, a także wykaże wsparcie USA w obliczu zwiększonego wpływu Rosji i Chin na te kraje” – przekonywał kongresmen Adam Kinzinger, współautor wspierającej Trójmorze rezolucji z listopada 2019 r., w oświadczeniu wysłanym do naszej redakcji.

Znacznie większe kontrowersje w Monachium wzbudziło 12 punktów dla Ukrainy, które przedstawiła grupa ekspertów pod przewodnictwem dyrektora konferencji Wolfganga Ischingera. Zaprezentowane propozycje pokojowe w większości są zgodne z linią Kremla, przez co natychmiast odcięło się od nich MSZ Ukrainy, zaś ukraińska prasa określiła je mianem „monachijskiego planu kapitulacji” i „nowego układu monachijskiego”, w nawiązaniu do porozumienia o okrojeniu Czechosłowacji z 1938 r.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA (2020-02-17 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    Prócz coraz to nowych państw europejskich , do budowy tzw. Trójmorza , dołączyli tacy europejczycy jak jedna z Ameryk i niejaki Izrael ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie