statystyki

W Monachium o Trójmorzu i rosyjskiej agresji na Ukrainę

autor: Michał Potocki17.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 17.02.2020, 07:37
Mike Pompeo

Mike Pompeoźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: ERIN SCHAFF

Amerykanie dorzucą się do inwestycji energetycznych firmowanych przez Inicjatywę Trójmorza (3SI), zrzeszającą 12 środkowoeuropejskich państw członkowskich UE. Deklarację przekazania 1 mld dol. złożył w sobotę podczas dorocznej konferencji bezpieczeństwa w Monachium sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

– Naszym celem jest ożywienie prywatnych inwestycji w sektorach energetycznych tych państw – mówił szef amerykańskiej dyplomacji. „To ważna nowość dla naszego regionu” – skomentował na Twitterze minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu, który będzie gospodarzem czerwcowego szczytu Trójmorza połączonego z forum biznesu państw 3SI. Inicjatywę zaproponowały w 2015 r. Polska i Chorwacja. Docelowo ma ona służyć zacieśnieniu relacji w regionie i rozbudowie infrastruktury między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Miliard od Amerykanów ma służyć dalszemu uniezależnianiu się od dostaw rosyjskich surowców. „Rosja od dawna wykorzystuje energię jako broń do wymuszania i manipulowania naszymi europejskimi sojusznikami. W związku z tym, że produkcja energii w Ameryce nadal rośnie, mamy możliwość wspierania naszych sojuszników w Europie Środkowej i Wschodniej. 3SI wzmocni niezależność energetyczną i bezpieczeństwo infrastruktury w regionie, a także wykaże wsparcie USA w obliczu zwiększonego wpływu Rosji i Chin na te kraje” – przekonywał kongresmen Adam Kinzinger, współautor wspierającej Trójmorze rezolucji z listopada 2019 r., w oświadczeniu wysłanym do naszej redakcji.

Znacznie większe kontrowersje w Monachium wzbudziło 12 punktów dla Ukrainy, które przedstawiła grupa ekspertów pod przewodnictwem dyrektora konferencji Wolfganga Ischingera. Zaprezentowane propozycje pokojowe w większości są zgodne z linią Kremla, przez co natychmiast odcięło się od nich MSZ Ukrainy, zaś ukraińska prasa określiła je mianem „monachijskiego planu kapitulacji” i „nowego układu monachijskiego”, w nawiązaniu do porozumienia o okrojeniu Czechosłowacji z 1938 r.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA (2020-02-17 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    Prócz coraz to nowych państw europejskich , do budowy tzw. Trójmorza , dołączyli tacy europejczycy jak jedna z Ameryk i niejaki Izrael ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie